Summer 2024 Class Schedule

Current Students

How to access course listings through your Aurora account:

  1. Log in to Aurora
  2. Find the 'Aurora Registration' Card and select 'Open Registration Dashboard'
  3. Select: Class Schedule

Accessibility

The formatting of the Class Schedule is currently being reviewed. We suggest accessing the class schedule through the provided Microsoft Excel File if you use a screen reader. Click the link below to download the file.

Class Schedule download

Non-Students

Explore this page for readily available class details. To search, simply press CTRL+F and enter keywords.

Check out the Class Schedule legend for additional information.

Class Schedule legend

Please note that the list will be updated on an ad hoc basis. We commit to processing updates within 1-2 days of receiving requests from schedulers. Thank you for your cooperation.

Summer 2024 Class Schedule

COURSE SECTION (CRN) TITLE (CREDIT HOURS) CAMPUS COURSE TIME INSTRUCTOR
ANTH 1210 D01 (1153) Human Origins and Antiquity (3) DE Jul 01 - Aug 09 Barbara Hewitt
ANTH 1210 D01 (1153) Human Origins and Antiquity (3) DE May 06 - Jun 13 Barbara Hewitt
ANTH 1210 A01 (1781) Human Origins and Antiquity (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Mahyar KhademiBami
ANTH 1210 A01 (1781) Human Origins and Antiquity (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Mahyar KhademiBami
ANTH 1220 D01 (1154) Cultural Anthropology (3) DE Jul 01 - Aug 09 Anna Fournier
ANTH 1220 D01 (1154) Cultural Anthropology (3) DE May 06 - Jun 13 Anna Fournier
ANTH 1220 A01 (1782) Cultural Anthropology (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Rumel Halder
ANTH 1220 A01 (1782) Cultural Anthropology (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Rumel Halder
ANTH 2000 A01 (1783) Culture, Society, and Power (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Lara Rosenoff Gauvin
ANTH 2430 A01 (1006) Ecology, Technology and Society (3) M May 24 - May 24, 14:15-17:00 (F) Rumel Halder
ANTH 2430 A01 (1006) Ecology, Technology and Society (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (MW) Rumel Halder
ANTH 2530 A01 (1426) Anthropology of Political Systems (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Sölmundur Pálsson
ANTH 2530 A01 (1426) Anthropology of Political Systems (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Sölmundur Pálsson
ANTH 2530 A01 (1426) Anthropology of Political Systems (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Sölmundur Pálsson
ANTH 2560 D01 (1444) Anthropology of Illness (3) DE May 06 - Jun 13 Barbara Hewitt
ANTH 2560 D01 (1444) Anthropology of Illness (3) DE Jul 01 - Aug 09 Barbara Hewitt
ARTS 1110 D01 (2693) Introduction to University (3) DE Jul 01 - Aug 09 Golnaz Heidar Jamshidi
ARTS 1110 D01 (2693) Introduction to University (3) DE May 06 - Jun 13 Golnaz Heidar Jamshidi
ARTS 1110 A03 (1534) Introduction to University (3) M Jul 22 - Aug 22, 10:45-12:45 (MTWR) TBA
ARTS 3010 K01 (1611) Arts Co-operative Option 1 (1) WKT May 01 - Aug 31 Laura Basilious
ARTS 3020 K01 (1612) Arts Co-operative Option 2 (1) WKT May 01 - Aug 31 Laura Basilious
ARTS 3030 K01 (1873) Arts Co-operative Option 3 (1) WKT May 01 - Aug 31 Laura Basilious
ASIA 1420 A01 (1786) Asian Civilizations to 1500 (B) (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Adrian Thieret
ASIA 1420 A01 (1786) Asian Civilizations to 1500 (B) (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Adrian Thieret
ASIA 1420 A01 (1786) Asian Civilizations to 1500 (B) (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Adrian Thieret
ASIA 1750 A01 (1007) Introduction to Korean (6) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) Hyekyung Song
ASIA 1750 B01 (3248) Introduction to Korean (0) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:20 (TR) Hyekyung Song
ASIA 1750 B01 (3248) Introduction to Korean (0) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:20 (TR) Hyekyung Song
ASIA 1750 A01 (1007) Introduction to Korean (6) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Hyekyung Song
ASIA 1750 A01 (1007) Introduction to Korean (6) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Hyekyung Song
ASIA 1750 A01 (1007) Introduction to Korean (6) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Hyekyung Song
ASIA 1750 A01 (1007) Introduction to Korean (6) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Hyekyung Song
ASIA 1770 A04 (1467) Introduction to Japanese (6) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:30 (F) Yukimi Mizuno
ASIA 1770 B04 (3250) Introduction to Japanese (0) M Jul 01 - Aug 09, 13:00-13:50 (MF) Yukimi Mizuno
ASIA 1770 B04 (3250) Introduction to Japanese (0) M May 06 - Jun 13, 13:00-13:50 (MF) Yukimi Mizuno
ASIA 1770 A04 (1467) Introduction to Japanese (6) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:30 (MTWR) Yukimi Mizuno
ASIA 1770 A04 (1467) Introduction to Japanese (6) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:30 (F) Yukimi Mizuno
ASIA 1770 A04 (1467) Introduction to Japanese (6) M May 24 - May 24, 14:15-15:30 (F) Yukimi Mizuno
ASIA 1770 A04 (1467) Introduction to Japanese (6) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:30 (MTWR) Yukimi Mizuno
CATH 2100 A60 (3423) Field Studies in Catholic Culture (6) OC May 25 - Jun 07 Meredith Bacola
CATH 2100 A60 (3423) Field Studies in Catholic Culture (6) OC May 06 - May 10, 18:00-20:50 (MTWRF) Meredith Bacola
CLAS 1270 A01 (1801) Introduction to Ancient Greek Culture (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) Keith Collins
CLAS 1270 A01 (1801) Introduction to Ancient Greek Culture (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Keith Collins
CLAS 1270 A01 (1801) Introduction to Ancient Greek Culture (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Keith Collins
CLAS 1520 A01 (2668) Greek and Roman Mythology (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Keith Collins
CLAS 1520 A01 (2668) Greek and Roman Mythology (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Keith Collins
CLAS 1520 A01 (2668) Greek and Roman Mythology (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Keith Collins
CLAS 2500 T02 (3242) The World of Myth and Legend (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Robert Nau
CLAS 2500 T02 (3242) The World of Myth and Legend (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Robert Nau
CLAS 2500 T01 (3683) Aspects of Classical Culture and Languages (3) M Jul 01 - Aug 09 Lea Stirling
LATN 1090 A01 (1803) Introduction to the Reading of Latin 2 (3) M May 24 - May 24, 14:15-15:30 (F) Robert Nau
LATN 1090 A01 (1803) Introduction to the Reading of Latin 2 (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:30 (MTWR) Robert Nau
LATN 2760 A01 (3711) Latin Prose Composition and Sight Translation (3) M Jul 01 - Aug 09 Robert Nau
ECON 1010 A03 (1791) Introduction to Microeconomic Principles (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (MW) Maryam Afandak
ECON 1010 A03 (1791) Introduction to Microeconomic Principles (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-11:45 (F) Maryam Afandak
ECON 1010 A02 (1790) Introduction to Microeconomic Principles (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Atish Kumar Neogi
ECON 1010 A03 (1791) Introduction to Microeconomic Principles (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-11:45 (F) Maryam Afandak
ECON 1010 A01 (1789) Introduction to Microeconomic Principles (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (MW) Md. Aslam Hossain
ECON 1010 A01 (1789) Introduction to Microeconomic Principles (3) M May 24 - May 24, 09:00-11:45 (F) Md. Aslam Hossain
ECON 1010 D01 (1359) Introduction to Microeconomic Principles (3) DE Jul 01 - Aug 09 Md. Aslam Hossain
ECON 1010 D01 (1359) Introduction to Microeconomic Principles (3) DE May 06 - Jun 13 Md. Aslam Hossain
ECON 1020 D01 (1156) Introduction to Macroeconomic Principles (3) DE May 06 - Jun 13 Michael Apata
ECON 1020 D01 (1156) Introduction to Macroeconomic Principles (3) DE Jul 01 - Aug 09 Michael Apata
ECON 1020 A01 (1792) Introduction to Macroeconomic Principles (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (MW) Deepthi Mohan
ECON 1020 A02 (1793) Introduction to Macroeconomic Principles (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-17:00 (TR) Gift Festus
ECON 1020 A01 (1792) Introduction to Macroeconomic Principles (3) M May 24 - May 24, 14:15-17:00 (F) Deepthi Mohan
ECON 2010 D01 (1394) Microeconomic Theory 1 (3) DE May 06 - Jun 13 Lawrencia Greenslade
ECON 2010 D01 (1394) Microeconomic Theory 1 (3) DE Jul 01 - Aug 09 Lawrencia Greenslade
ECON 2010 A01 (1794) Microeconomic Theory 1 (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Md. Alauddin
ECON 2020 D01 (1395) Macroeconomic Theory 1 (3) DE Jul 01 - Aug 09 Gift Festus
ECON 2020 D01 (1395) Macroeconomic Theory 1 (3) DE May 06 - Jun 13 Gift Festus
ECON 2020 A01 (1795) Macroeconomic Theory 1 (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (MW) Md. Alauddin
ECON 2020 A01 (1795) Macroeconomic Theory 1 (3) M May 24 - May 24, 09:00-11:45 (F) Md. Alauddin
ECON 2030 A01 (1396) Mathematical Economics 1 (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-11:45 (F) Atish Kumar Neogi
ECON 2030 A01 (1396) Mathematical Economics 1 (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (MW) Atish Kumar Neogi
ECON 2030 A01 (1396) Mathematical Economics 1 (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-11:45 (F) Atish Kumar Neogi
ECON 2040 A02 (2151) Quantitative Methods in Economics (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (TR) Zheting Zhu
ECON 2040 D01 (1478) Quantitative Methods in Economics (3) DE Jul 01 - Aug 09 Abdul-Razak Yussif
ECON 2040 A01 (1796) Quantitative Methods in Economics (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR) Md Thuhid Noor
ECON 2040 D01 (1478) Quantitative Methods in Economics (3) DE May 06 - Jun 13 Abdul-Razak Yussif
ECON 2362 A01 (3240) Economics of Gender (3) M May 24 - May 24, 14:15-17:00 (F) Anamary Maqueira Linares
ECON 2362 A01 (3240) Economics of Gender (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (MW) Anamary Maqueira Linares
ECON 2540 A01 (1599) Political Economy 1: Production and Distribution (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (MW) Anamary Maqueira Linares
ECON 2540 A01 (1599) Political Economy 1: Production and Distribution (3) M May 24 - May 24, 09:00-11:45 (F) Anamary Maqueira Linares
ECON 3392 A02 (1668) An Introduction to Development Economics (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (MW) Edgar Villa Perez
ECON 3392 A02 (1668) An Introduction to Development Economics (3) M May 24 - May 24, 09:00-11:45 (F) Edgar Villa Perez
ECON 3640 A01 (1009) Economics of the Financial System (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-17:00 (MW) Hai Chen
ECON 3640 A01 (1009) Economics of the Financial System (3) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-17:00 (F) Hai Chen
ECON 3640 A01 (1009) Economics of the Financial System (3) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-17:00 (F) Hai Chen
ECON 3650 A01 (1451) Monetary Macroeconomics and Policy (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Edgar Villa Perez
ECON 3670 A01 (1010) International Trade (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-17:00 (TR) Md Thuhid Noor
ECON 3680 A01 (1011) International Finance (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-11:45 (F) Farhan Islam
ECON 3680 A01 (1011) International Finance (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-11:45 (F) Farhan Islam
ECON 3680 A01 (1011) International Finance (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (MW) Farhan Islam
ECON 7300 T27 (3734) Canadian Productivity (3) M Jul 01 - Aug 09 Robert Chernomas
ENGL 0930 A02 (1820) English Composition (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Camilla Dascal
ENGL 0930 A02 (1820) English Composition (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Camilla Dascal
ENGL 0930 A01 (1819) English Composition (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Jeffrey Sapiro
ENGL 0930 A01 (1819) English Composition (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Jeffrey Sapiro
ENGL 1200 A02 (1013) Representative Literary Works (6) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Dustin Geeraert
ENGL 1200 A02 (1013) Representative Literary Works (6) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Dustin Geeraert
ENGL 1200 A02 (1013) Representative Literary Works (6) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Dustin Geeraert
ENGL 1200 A02 (1013) Representative Literary Works (6) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Dustin Geeraert
ENGL 1200 A02 (1013) Representative Literary Works (6) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Dustin Geeraert
ENGL 1200 A01 (1012) Representative Literary Works (6) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Jenifer Mohammed
ENGL 1200 A01 (1012) Representative Literary Works (6) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Jenifer Mohammed
ENGL 1200 A01 (1012) Representative Literary Works (6) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Jenifer Mohammed
ENGL 1200 A01 (1012) Representative Literary Works (6) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Jenifer Mohammed
ENGL 1200 A01 (1012) Representative Literary Works (6) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) Jenifer Mohammed
ENGL 1340 A01 (1459) Introduction to Literary Analysis (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) James Horton
ENGL 1340 A01 (1459) Introduction to Literary Analysis (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) James Horton
ENGL 1340 A01 (1459) Introduction to Literary Analysis (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) James Horton
ENGL 1400 A02 (1821) Thematic Approaches to the Study of Literature (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Jenifer Mohammed
ENGL 1400 A01 (1354) Thematic Approaches to the Study of Literature (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Lisa Dorcich
ENGL 1400 A01 (1354) Thematic Approaches to the Study of Literature (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Lisa Dorcich
ENGL 1400 A02 (1821) Thematic Approaches to the Study of Literature (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Jenifer Mohammed
FILM 1290 A01 (1014) The Art of the Film 1 (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (TR) Scott Crompton
FILM 1290 A01 (1014) The Art of the Film 1 (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:45 (F) Scott Crompton
FILM 1290 A01 (1014) The Art of the Film 1 (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:45 (MW) Scott Crompton
FREN 1152 B01 (3233) Introductory French 1 (0) M May 06 - Jun 13, 09:30-10:20 (T) TBA
FREN 1152 B01 (3233) Introductory French 1 (0) M Jul 01 - Aug 09, 09:30-10:20 (T) TBA
FREN 1152 B02 (3234) Introductory French 1 (0) M May 06 - Jun 13, 10:30-11:20 (TR) TBA
FREN 1152 A02 (1347) Introductory French 1 (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Krysteena Gadzala
FREN 1152 A01 (1346) Introductory French 1 (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (TR) Krysteena Gadzala
FREN 1152 A01 (1346) Introductory French 1 (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (TR) Krysteena Gadzala
FREN 1152 A02 (1347) Introductory French 1 (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Krysteena Gadzala
GRMN 1122 A60 (3535) Introductory German 1 (A) (3) OC May 13 - Jun 21 Karin James
GRMN 1124 A60 (3536) Introductory German 2 (A) (3) OC May 13 - Jun 21 Karin James
GRMN 2110 A01 (2758) Discovering German Life and Culture (C) (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Lars Richter
GRMN 2110 A60 (3537) Discovering German Life and Culture (C) (3) OC May 13 - Jun 21 Karin James
GRMN 2110 A01 (2758) Discovering German Life and Culture (C) (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Lars Richter
GRMN 2510 A01 (1831) German Fairy Tales from the Brothers Grimm to Hollywood (C) (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Lars Richter
GRMN 2510 A01 (1831) German Fairy Tales from the Brothers Grimm to Hollywood (C) (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (F) Lars Richter
GRMN 4670 T01 (3676) German Fairy Tales from the Brothers Grimm to Hollywood (3) M May 06 - Aug 09 Lars Richter
POL 2660 A60 (3679) Polish Cultural Memory of Today (3) OC Jun 30 - Jul 21 Magdalena Blackmore
POL 2690 A60 (3680) Polish Language and Culture (6) OC Jun 30 - Jul 21 Magdalena Blackmore
HIST 1350 A01 (1804) An Introduction to the History of Western Civilization to 1500 (G) (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Robert Penner
HIST 1350 A01 (1804) An Introduction to the History of Western Civilization to 1500 (G) (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Robert Penner
HIST 1400 A01 (3597) History of the Canadian Nation since 1867 (C) (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Lloyd Penner
HIST 1400 A01 (3597) History of the Canadian Nation since 1867 (C) (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Lloyd Penner
HIST 1420 A01 (1806) Asian Civilizations to 1500 (B) (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Adrian Thieret
HIST 1420 A01 (1806) Asian Civilizations to 1500 (B) (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Adrian Thieret
HIST 1420 A01 (1806) Asian Civilizations to 1500 (B) (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Adrian Thieret
HIST 2230 D01 (2142) History of the United States from 1607 (A) (6) DE Jul 01 - Aug 09 Michelle Desveaux
HIST 2230 D01 (2142) History of the United States from 1607 (A) (6) DE May 06 - Jun 13 Michelle Desveaux
HIST 2732 A01 (2686) Modern World History, 1945-1992: The Age of Three Worlds (M) (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:45 (F) Dale Barbour
HIST 2732 A01 (2686) Modern World History, 1945-1992: The Age of Three Worlds (M) (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:45 (F) Dale Barbour
HIST 2732 A01 (2686) Modern World History, 1945-1992: The Age of Three Worlds (M) (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:45 (MTWR) Dale Barbour
HIST 3780 T02 (3247) Indigenous Film History (C) (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Jocelyn Thorpe
HIST 7776 A01 (2572) Major Research Paper (0) M May 06 - Aug 09 Roisin Cossar
HIST 7776 A02 (2606) Major Research Paper (0) M May 06 - Aug 09 David Churchill
HIST 7776 A03 (3198) Major Research Paper (0) M May 06 - Aug 09 Gregory Bak
INDG 1220 D02 (3159) Indigenous Peoples in Canada, Part 1 (3) DE May 06 - Jun 13 Laura Forsythe
INDG 1220 A01 (2671) Indigenous Peoples in Canada, Part 1 (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MW) Honoure Black
INDG 1220 A02 (2672) Indigenous Peoples in Canada, Part 1 (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Peter Burrows
INDG 1220 D01 (2673) Indigenous Peoples in Canada, Part 1 (3) DE May 06 - Jun 13 Honoure Black
INDG 1220 A01 (2671) Indigenous Peoples in Canada, Part 1 (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Honoure Black
INDG 1220 A01 (2671) Indigenous Peoples in Canada, Part 1 (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Honoure Black
INDG 1220 A01 (2671) Indigenous Peoples in Canada, Part 1 (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Honoure Black
INDG 1220 A01 (2671) Indigenous Peoples in Canada, Part 1 (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MW) Honoure Black
INDG 1240 D01 (2676) Indigenous Peoples in Canada, Part 2 (3) DE Jul 01 - Aug 09 Arielle Garand
INDG 1240 A02 (2675) Indigenous Peoples in Canada, Part 2 (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (TR) Arielle Garand
INDG 1240 D02 (3160) Indigenous Peoples in Canada, Part 2 (3) DE Jul 01 - Aug 09 Honoure Black
INDG 1240 A01 (2674) Indigenous Peoples in Canada, Part 2 (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Kirk Kitzul
INDG 1240 A01 (2674) Indigenous Peoples in Canada, Part 2 (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Kirk Kitzul
INDG 1240 A01 (2674) Indigenous Peoples in Canada, Part 2 (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MW) Kirk Kitzul
INDG 1240 A01 (2674) Indigenous Peoples in Canada, Part 2 (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Kirk Kitzul
INDG 1240 A01 (2674) Indigenous Peoples in Canada, Part 2 (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MW) Kirk Kitzul
INDG 1270 A01 (2677) Introductory Anishinaabemowin (Ojibwe) 1 (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:30 (MTWR) Dene Sinclair
INDG 1270 A01 (2677) Introductory Anishinaabemowin (Ojibwe) 1 (3) M May 24 - May 24, 14:15-15:30 (F) Dene Sinclair
INDG 2020 D01 (2679) The Métis in Canada (3) DE May 06 - Jun 13 Laura Forsythe
INDG 2080 D01 (2680) Inuit Society and Culture (3) DE May 06 - Jun 13 Lydia Schoeppner
LABR 1260 A01 (1382) Working for a Living (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (T) Christopher Rigaux
LABR 1260 A01 (1382) Working for a Living (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (T) Christopher Rigaux
LABR 2300 A01 (1428) Workers, Employers and the State (3) M May 24 - May 24, 18:00-20:45 (F) Saku Pinta
LABR 2300 A01 (1428) Workers, Employers and the State (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (MW) Saku Pinta
LABR 3060 A01 (3238) Workplace Health and Safety (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (TR) Richard Rennie
LING 1000 A01 (2145) Introduction to Linguistics (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Tasheney Francis
LING 2202 A01 (3241) Multilingualism (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Sun Ahn
LING 2202 A01 (3241) Multilingualism (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Sun Ahn
PHIL 1200 D01 (1894) Introduction to Philosophy (6) DE Jul 01 - Aug 09 Patrick Walsh
PHIL 1200 D01 (1894) Introduction to Philosophy (6) DE May 06 - Jun 13 Patrick Walsh
PHIL 1200 D03 (3166) Introduction to Philosophy (6) DE Jul 01 - Aug 09 Patrick Walsh
PHIL 1200 D03 (3166) Introduction to Philosophy (6) DE May 06 - Jun 13 Patrick Walsh
PHIL 1290 A02 (1871) Critical Thinking (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Gerald Beaulieu
PHIL 1290 A02 (1871) Critical Thinking (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Gerald Beaulieu
PHIL 1290 A02 (1871) Critical Thinking (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Gerald Beaulieu
PHIL 1290 D01 (1479) Critical Thinking (3) DE May 06 - Jun 13 Laura McMaster
PHIL 1290 D01 (1479) Critical Thinking (3) DE Jul 01 - Aug 09 Laura McMaster
PHIL 1290 A01 (1870) Critical Thinking (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Ena Sechin
PHIL 1290 A01 (1870) Critical Thinking (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Ena Sechin
PHIL 1300 A01 (2177) Introduction to Logic (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Elena Rabinoff
PHIL 1300 A01 (2177) Introduction to Logic (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Elena Rabinoff
PHIL 2740 A01 (1637) Ethics and Biomedicine (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Christine Hildebrand
PHIL 2740 A01 (1637) Ethics and Biomedicine (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Christine Hildebrand
PHIL 2750 A02 (1293) Ethics and the Environment (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) David Hampton
PHIL 2750 A02 (1293) Ethics and the Environment (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) David Hampton
PHIL 2750 A01 (1140) Ethics and the Environment (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Gerald Beaulieu
PHIL 2750 A01 (1140) Ethics and the Environment (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Gerald Beaulieu
PHIL 2750 A02 (1293) Ethics and the Environment (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) David Hampton
PHIL 2830 A02 (1294) Business Ethics (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Elena Rabinoff
PHIL 2830 A01 (1141) Business Ethics (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Gerald Beaulieu
PHIL 2830 A01 (1141) Business Ethics (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Gerald Beaulieu
PHIL 2830 A02 (1294) Business Ethics (3) M Jul 05 - Jul 12, 12:30-13:45 (F) Elena Rabinoff
PHIL 2830 A02 (1294) Business Ethics (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Elena Rabinoff
PHIL 2860 A01 (2190) Philosophy of Law (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) David Hampton
PHIL 2860 A01 (2190) Philosophy of Law (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) David Hampton
PHIL 2860 A01 (2190) Philosophy of Law (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) David Hampton
POLS 1502 D01 (3251) Introduction to Political Studies (3) DE May 06 - Jun 13 Olga Skarlato
POLS 2502 A01 (1970) Introduction to World Affairs (3) M May 24 - May 24, 09:00-11:45 (F) Bryce Offenberger
POLS 2502 A01 (1970) Introduction to World Affairs (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (MW) Bryce Offenberger
POLS 2504 A01 (3289) Introduction to International Relations (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Tami Jacoby
POLS 2504 A01 (3289) Introduction to International Relations (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Tami Jacoby
POLS 2702 A01 (2685) Introduction to Canadian Politics (3) M Jul 05 - Jul 05, 19:00-21:45 (F) Constance Macrae-Buchanan
POLS 2702 A01 (2685) Introduction to Canadian Politics (3) M Aug 09 - Aug 09, 19:00-21:45 (F) Constance Macrae-Buchanan
POLS 2702 A01 (2685) Introduction to Canadian Politics (3) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-21:45 (MW) Constance Macrae-Buchanan
POLS 3880 A01 (2148) Comparative Foreign Policy (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Bryce Offenberger
POLS 7110 A01 (2149) Major Research Paper (0) M May 06 - Aug 09 Robert Peeler
POLS 7800 K01 (1558) MPA Co-operative Education Term 1 (0) WKT May 01 - Aug 31 TBA
POLS 7810 K01 (1559) MPA Co-operative Education Term 2 (0) WKT May 01 - Aug 31 TBA
POLS 9606 T12 (3611) UW GPOL-7385 Diversity, Racism and Multiculturalism (3) OC May 07 - Jun 13, 18:00-21:00 (TR) TBA
PSYC 1200 A02 (1129) Introduction to Psychology (6) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Robert Dryden
PSYC 1200 A02 (1129) Introduction to Psychology (6) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Robert Dryden
PSYC 1200 A03 (1130) Introduction to Psychology (6) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Chace Laffin
PSYC 1200 A02 (1129) Introduction to Psychology (6) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Robert Dryden
PSYC 1200 A02 (1129) Introduction to Psychology (6) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Robert Dryden
PSYC 1200 A02 (1129) Introduction to Psychology (6) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Robert Dryden
PSYC 1200 A03 (1130) Introduction to Psychology (6) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Chace Laffin
PSYC 1200 A04 (1131) Introduction to Psychology (6) M May 06 - Jun 13, 19:00-21:45 (TR) Carly Cressman
PSYC 1200 A04 (1131) Introduction to Psychology (6) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-21:45 (TR) Carly Cressman
PSYC 1200 A03 (1130) Introduction to Psychology (6) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Chace Laffin
PSYC 1200 A03 (1130) Introduction to Psychology (6) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Chace Laffin
PSYC 1200 A03 (1130) Introduction to Psychology (6) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Chace Laffin
PSYC 1200 A01 (1797) Introduction to Psychology (6) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) Chace Laffin
PSYC 1200 A01 (1797) Introduction to Psychology (6) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Chace Laffin
PSYC 1200 A01 (1797) Introduction to Psychology (6) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Chace Laffin
PSYC 1200 A01 (1797) Introduction to Psychology (6) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Chace Laffin
PSYC 1200 A01 (1797) Introduction to Psychology (6) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Chace Laffin
PSYC 2250 D01 (1132) Introduction to Psychological Research (3) DE May 06 - Jun 13 Thomas Harrigan
PSYC 2250 D01 (1132) Introduction to Psychological Research (3) DE Jul 01 - Aug 09 Thomas Harrigan
PSYC 2260 D01 (1133) Introduction to Research Methods in Psychology (3) DE Jul 01 - Aug 09 Thomas Harrigan
PSYC 2260 D01 (1133) Introduction to Research Methods in Psychology (3) DE May 06 - Jun 13 Thomas Harrigan
PSYC 2290 D01 (1134) Child Development (3) DE Jul 01 - Aug 09 SeyedehSana Fekrazad
PSYC 2290 D01 (1134) Child Development (3) DE May 06 - Jun 13 SeyedehSana Fekrazad
PSYC 2360 A01 (1798) Brain and Behaviour (3) M Jul 05 - Jul 05, 19:00-21:45 (F) Paul Kornman
PSYC 2360 A01 (1798) Brain and Behaviour (3) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-21:45 (MW) Paul Kornman
PSYC 2360 A01 (1798) Brain and Behaviour (3) M Aug 09 - Aug 09, 19:00-21:45 (F) Paul Kornman
PSYC 2380 D01 (1480) Psychology of Gender (3) DE Jul 01 - Aug 09 Erin Dowling
PSYC 2380 D01 (1480) Psychology of Gender (3) DE May 06 - Jun 13 Erin Dowling
PSYC 2480 A01 (1800) Cognitive Processes (3) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-21:45 (TR) Erin Dowling
PSYC 2490 D01 (1360) Abnormal Psychology (3) DE Jul 01 - Aug 09 Sophie Robitaille
PSYC 2490 D01 (1360) Abnormal Psychology (3) DE May 06 - Jun 13 Sophie Robitaille
PSYC 2530 D01 (1361) Psychology of Personality (3) DE May 06 - Jun 13  
PSYC 2530 D01 (1361) Psychology of Personality (3) DE Jul 01 - Aug 09  
PSYC 2540 A01 (1645) Social Psychology (3) M May 24 - May 24, 19:00-21:45 (F) Brandon Burgess
PSYC 2540 A01 (1645) Social Psychology (3) M May 06 - Jun 13, 19:00-21:45 (MW) Brandon Burgess
PSYC 3070 A01 (2705) Adult Development (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Jocelyn Proulx
PSYC 3150 D01 (1362) Behaviour Modification Applications (3) DE Jul 01 - Aug 09 Sophie Robitaille
PSYC 3150 D01 (1362) Behaviour Modification Applications (3) DE May 06 - Jun 13 Sophie Robitaille
PSYC 3310 D01 (1355) Adolescent Development (3) DE May 06 - Jun 13 sara montazeri
PSYC 3310 D01 (1355) Adolescent Development (3) DE Jul 01 - Aug 09 sara montazeri
PSYC 3520 A01 (3111) Independent Research in Psychology 1 (3) M May 06 - Aug 09 Leslie Roos
PSYC 7780 A02 (1297) M.A. Thesis Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Jessica Cameron
PSYC 7780 A01 (1283) M.A. Thesis Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Renee El-Gabalawy
PSYC 7780 A03 (1452) M.A. Thesis Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Johnson Li
PSYC 7780 A09 (3752) M.A. Thesis Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Richard Kruk
PSYC 7780 A07 (3748) M.A. Thesis Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Jennifer Theule
PSYC 7780 A08 (3749) M.A. Thesis Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Jennifer Cook
PSYC 7780 A06 (3747) M.A. Thesis Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09  
PSYC 7780 A05 (3701) M.A. Thesis Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Jonathan Marotta
PSYC 7780 A04 (3700) M.A. Thesis Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Wan Wang
PSYC 7790 A04 (3219) Ph.D. Dissertation Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Janine Montgomery
PSYC 7790 A02 (1564) Ph.D. Dissertation Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Jonathan Marotta
PSYC 7790 A03 (1639) Ph.D. Dissertation Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Ryan Giuliano
PSYC 7790 A01 (1560) Ph.D. Dissertation Proposal Development (0) M May 06 - Aug 09 Toby Martin
PSYC 7930 A01 (3199) Clerkship-Practicum in Clinical Psychology (0) M May 06 - Aug 09 Harold Wallbridge
PSYC 7940 A01 (3751) Clerkship-Practicum in Clinical Psychology (0) M May 06 - Aug 09 Harold Wallbridge
PSYC 7950 A01 (3175) Clerkship-Practicum in Clinical Psychology (0) M May 06 - Aug 09 Harold Wallbridge
RLGN 1322 A01 (1823) Introduction to Eastern Religions (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Maryam Mohammadrezayi
RLGN 1322 A01 (1823) Introduction to Eastern Religions (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Maryam Mohammadrezayi
RLGN 1322 A01 (1823) Introduction to Eastern Religions (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Maryam Mohammadrezayi
RLGN 1324 A01 (1824) Introduction to Western Religions (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Heather Barkman
RLGN 1324 A01 (1824) Introduction to Western Religions (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Heather Barkman
RLGN 1410 A01 (3239) Death and Concepts of the Future (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Michael Caligiuri
RLGN 1410 A01 (3239) Death and Concepts of the Future (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Michael Caligiuri
RLGN 1410 A01 (3239) Death and Concepts of the Future (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Michael Caligiuri
RLGN 1420 A01 (2150) Ethics in World Religions (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Michael Caligiuri
RLGN 1420 A01 (2150) Ethics in World Religions (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Michael Caligiuri
RLGN 1424 A01 (1017) Religion and Sexuality (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Maryam Mohammadrezayi
RLGN 1424 A01 (1017) Religion and Sexuality (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Maryam Mohammadrezayi
RLGN 1424 A01 (1017) Religion and Sexuality (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) Maryam Mohammadrezayi
RLGN 1440 A01 (1016) Evil in World Religions (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Afrin Rahman
RLGN 1440 A01 (1016) Evil in World Religions (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Afrin Rahman
SOC 1000 A02 (2153) Introduction to Sociology (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Kaitlyn Kuryk
SOC 1000 A02 (2153) Introduction to Sociology (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Kaitlyn Kuryk
SOC 1000 A02 (2153) Introduction to Sociology (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Kaitlyn Kuryk
SOC 1000 A01 (2152) Introduction to Sociology (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Emily Gerbrandt
SOC 1000 A01 (2152) Introduction to Sociology (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Emily Gerbrandt
SOC 2292 A01 (2154) Understanding Social Research (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR) Jason Edgerton
SOC 2294 A01 (2155) Understanding Social Statistics (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-17:00 (TR) Md Bhuiyan
SOC 2330 D01 (1536) Social Psychology in Sociological Perspective (3) DE May 06 - Jun 13 Raymond Foui
SOC 2330 D01 (1536) Social Psychology in Sociological Perspective (3) DE Jul 01 - Aug 09 Raymond Foui
SOC 2490 A01 (1812) Sociology of Health and Illness (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Kaitlyn Kuryk
SOC 2490 A01 (1812) Sociology of Health and Illness (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MW) Kaitlyn Kuryk
SOC 2490 A01 (1812) Sociology of Health and Illness (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Kaitlyn Kuryk
SOC 2490 A01 (1812) Sociology of Health and Illness (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Kaitlyn Kuryk
SOC 2490 A01 (1812) Sociology of Health and Illness (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MW) Kaitlyn Kuryk
SOC 2510 A01 (1813) Criminology (3) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:30 (F) Melanie Murchison
SOC 2510 A01 (1813) Criminology (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:30 (MTWR) Melanie Murchison
SOC 2510 D01 (1159) Criminology (3) DE May 06 - Jun 13 David Bowman
SOC 2510 A01 (1813) Criminology (3) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:30 (F) Melanie Murchison
SOC 3360 A01 (3245) Theories in Social Psychology (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Dennis Hiebert
SOC 3360 A01 (3245) Theories in Social Psychology (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Dennis Hiebert
SOC 3360 A01 (3245) Theories in Social Psychology (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Dennis Hiebert
SOC 3660 A01 (2682) Sociology of Mental Disorder (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR)  
SOC 3660 A01 (2682) Sociology of Mental Disorder (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F)  
SOC 3660 A01 (2682) Sociology of Mental Disorder (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F)  
SOC 3740 T01 (3244) Feminism and the Carceral State (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Emily Gerbrandt
SOC 3740 T01 (3244) Feminism and the Carceral State (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Emily Gerbrandt
WOMN 1500 A01 (1018) Introduction to Women's and Gender Studies in the Humanities (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Morgan Abbott
WOMN 1600 D01 (1160) Introduction to Women's and Gender Studies in the Social Sciences (3) DE Jul 01 - Aug 09 Lisa Bednar
WOMN 1600 D01 (1160) Introduction to Women's and Gender Studies in the Social Sciences (3) DE May 06 - Jun 13 Lisa Bednar
WOMN 2540 T22 (3237) Ukrainian Feminism, Media and Popular Culture (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Olga Khamedova
WOMN 2540 T22 (3237) Ukrainian Feminism, Media and Popular Culture (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Olga Khamedova
WOMN 2540 T21 (3236) 21st Century Feminist Rhetorics (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Christine Stewart
WOMN 2540 T21 (3236) 21st Century Feminist Rhetorics (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Christine Stewart
BIOL 1000 A02 (1060) Biology: Foundations of Life (3) M May 24 - May 24, 19:00-21:45 (F) Diana Mlinar
BIOL 1000 A02 (1060) Biology: Foundations of Life (3) M May 06 - Jun 13, 19:00-21:45 (MW) Diana Mlinar
BIOL 1000 A01 (1059) Biology: Foundations of Life (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Elizabeth Hughes
BIOL 1000 A01 (1059) Biology: Foundations of Life (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Elizabeth Hughes
BIOL 1010 A02 (1061) Biology: Biological Diversity and Interaction (3) M May 06 - Jun 13, 19:00-21:45 (MW) Karen Sereda
BIOL 1010 A02 (1061) Biology: Biological Diversity and Interaction (3) M May 24 - May 24, 19:00-21:45 (F) Karen Sereda
BIOL 1020 B01 (1746) Biology 1: Principles and Themes (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR) Cassandra Debets
BIOL 1020 A01 (1062) Biology 1: Principles and Themes (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Cassandra Debets
BIOL 1020 A01 (1062) Biology 1: Principles and Themes (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Cassandra Debets
BIOL 1030 A01 (1063) Biology 2: Biological Diversity, Function and Interactions (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Alexandra Schoen
BIOL 1030 A01 (1063) Biology 2: Biological Diversity, Function and Interactions (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Alexandra Schoen
BIOL 1030 B01 (1750) Biology 2: Biological Diversity, Function and Interactions (0) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-17:00 (TR) Alexandra Schoen
BIOL 1030 A01 (1063) Biology 2: Biological Diversity, Function and Interactions (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Alexandra Schoen
BIOL 1410 B03 (1757) Anatomy of the Human Body (0) M May 06 - Jun 13, 13:00-15:00 (TR) Kristie Lester
BIOL 1410 B04 (1758) Anatomy of the Human Body (0) M May 06 - Jun 13, 13:00-15:00 (TR) Kristie Lester
BIOL 1410 B06 (1760) Anatomy of the Human Body (0) M May 06 - Jun 13, 15:00-17:00 (TR) Kristie Lester
BIOL 1410 B01 (1755) Anatomy of the Human Body (0) M May 06 - Jun 13, 08:30-10:30 (TR) Kristie Lester
BIOL 1410 B02 (1756) Anatomy of the Human Body (0) M May 06 - Jun 13, 08:30-10:30 (TR) Kristie Lester
BIOL 1410 B05 (1759) Anatomy of the Human Body (0) M May 06 - Jun 13, 15:00-17:00 (TR) Kristie Lester
BIOL 1410 B07 (1761) Anatomy of the Human Body (0) M May 06 - Jun 13, 17:00-19:00 (TR) Kristie Lester
BIOL 1410 A01 (1754) Anatomy of the Human Body (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Anand Sukhan
BIOL 1410 A01 (1754) Anatomy of the Human Body (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Anand Sukhan
BIOL 1412 B01 (1763) Physiology of the Human Body (0) M Jul 01 - Aug 09, 08:30-10:30 (TR) Kristie Lester
BIOL 1412 B04 (1766) Physiology of the Human Body (0) M Jul 01 - Aug 09, 13:00-15:00 (TR) Kristie Lester
BIOL 1412 A01 (1064) Physiology of the Human Body (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Anand Sukhan
BIOL 1412 A01 (1064) Physiology of the Human Body (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Anand Sukhan
BIOL 1412 A01 (1064) Physiology of the Human Body (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Anand Sukhan
BIOL 1412 B06 (1768) Physiology of the Human Body (0) M Jul 01 - Aug 09, 15:00-17:00 (TR) Kristie Lester
BIOL 1412 B03 (1765) Physiology of the Human Body (0) M Jul 01 - Aug 09, 13:00-15:00 (TR) Kristie Lester
BIOL 1412 B05 (1767) Physiology of the Human Body (0) M Jul 01 - Aug 09, 15:00-17:00 (TR) Kristie Lester
BIOL 1412 B02 (1764) Physiology of the Human Body (0) M Jul 01 - Aug 09, 08:30-10:30 (TR) Kristie Lester
BIOL 2242 B01 (1769) The Flowering Plants (0) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Karen Sereda
BIOL 2242 A01 (1065) The Flowering Plants (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Karen Sereda
BIOL 2242 A01 (1065) The Flowering Plants (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Karen Sereda
BIOL 2300 B01 (1770) Principles of Ecology (0) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Paul Messing
BIOL 2300 B02 (2136) Principles of Ecology (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR) Paul Messing
BIOL 2300 A01 (1066) Principles of Ecology (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Paul Messing
BIOL 2300 A01 (1066) Principles of Ecology (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Paul Messing
BIOL 2390 A01 (3045) Introductory Ecology (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Kevin Scott
BIOL 2390 A01 (3045) Introductory Ecology (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Kevin Scott
BIOL 2410 A01 (1917) Human Physiology 1 (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Anand Sukhan
BIOL 2410 A01 (1917) Human Physiology 1 (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Anand Sukhan
BIOL 2420 A01 (1918) Human Physiology 2 (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Diana Mlinar
BIOL 2420 A01 (1918) Human Physiology 2 (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Diana Mlinar
BIOL 2420 A01 (1918) Human Physiology 2 (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) Diana Mlinar
BIOL 2500 B02 (2137) Genetics 1 (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR) Lilian Wiens
BIOL 2500 A01 (1067) Genetics 1 (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Lilian Wiens
BIOL 2500 A01 (1067) Genetics 1 (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Lilian Wiens
BIOL 2500 B01 (1771) Genetics 1 (0) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Lilian Wiens
BIOL 2520 A01 (1068) Cell Biology (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Elizabeth Hughes
BIOL 2520 A01 (1068) Cell Biology (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Elizabeth Hughes
BIOL 3300 B01 (2139) Evolutionary Biology (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR) Reid Miller
BIOL 3300 A01 (2138) Evolutionary Biology (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Reid Miller
BIOL 3300 A01 (2138) Evolutionary Biology (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Reid Miller
BIOL 3372 K01 (2070) Wetland Ecology (3) OC Aug 18 - Aug 30 L Goldsborough
BIOL 3542 A01 (2670) Developmental Biology (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Sreeparna Vappala
BIOL 3542 A01 (2670) Developmental Biology (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Sreeparna Vappala
BIOL 4314 A01 (2506) Arctic Field Ecology (3) M May 07 - May 30, 09:00-10:15 (TR) James Roth
BIOL 4314 A01 (2506) Arctic Field Ecology (3) M Jun 04 - Jun 18 James Roth
BIOL 4314 A01 (2506) Arctic Field Ecology (3) M Jul 02 - Aug 08, 09:00-10:15 (TR) James Roth
BIOL 4800 T08 (2563) Field Ecology of African Mammals (3) OC May 01 - May 17 Jane Waterman
CHEM 1018 A01 (2664) Chemistry - The Central Science (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Jeremy Mitchell-Koch
CHEM 1018 A01 (2664) Chemistry - The Central Science (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Jeremy Mitchell-Koch
CHEM 1100 A01 (2117) Introductory Chemistry 1: Atomic and Molecular Structure and Energetics (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Carl Bartels
CHEM 1100 A01 (2117) Introductory Chemistry 1: Atomic and Molecular Structure and Energetics (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Carl Bartels
CHEM 1110 A01 (2123) Introductory Chemistry 2: Interaction, Reactivity, and Chemical Properties (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) TBA
CHEM 1110 A01 (2123) Introductory Chemistry 2: Interaction, Reactivity, and Chemical Properties (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) TBA
CHEM 1110 A01 (2123) Introductory Chemistry 2: Interaction, Reactivity, and Chemical Properties (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) TBA
CHEM 1120 A02 (2119) Introduction to Chemistry Techniques (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-17:00 (TR) Hanieh Rezasoltani
CHEM 1120 A01 (2118) Introduction to Chemistry Techniques (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR) Hanan Awad
CHEM 2100 A01 (2120) Organic Chemistry 1: Foundations of Organic Chemistry (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Horace Luong
CHEM 2100 A01 (2120) Organic Chemistry 1: Foundations of Organic Chemistry (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Horace Luong
CHEM 2700 A01 (2121) Biochemistry 1: Biomolecules and an Introduction to Metabolic Energy (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Ellert Nichols
CHEM 2700 A01 (2121) Biochemistry 1: Biomolecules and an Introduction to Metabolic Energy (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Ellert Nichols
CHEM 2710 A01 (2125) Biochemistry 2: Catabolism, Synthesis, and Information Pathways (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Diana Mlinar
CHEM 2710 A01 (2125) Biochemistry 2: Catabolism, Synthesis, and Information Pathways (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Diana Mlinar
CHEM 2710 A01 (2125) Biochemistry 2: Catabolism, Synthesis, and Information Pathways (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Diana Mlinar
COMP 1010 B02 (1353) Introductory Computer Science 1 (0) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:30 (MW) Heather Matheson
COMP 1010 B01 (1352) Introductory Computer Science 1 (0) M May 24 - May 24, 09:15-10:15 (F) Heather Matheson
COMP 1010 B01 (1352) Introductory Computer Science 1 (0) M May 06 - Jun 13, 09:15-10:15 (MW) Heather Matheson
COMP 1010 B04 (1661) Introductory Computer Science 1 (0) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:30 (TR) Heather Matheson
COMP 1010 B03 (1660) Introductory Computer Science 1 (0) M May 06 - Jun 13, 09:15-10:15 (TR) Heather Matheson
COMP 1010 B02 (1353) Introductory Computer Science 1 (0) M May 24 - May 24, 12:30-13:30 (F) Heather Matheson
COMP 1010 A01 (1069) Introductory Computer Science 1 (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Heather Matheson
COMP 1010 A01 (1069) Introductory Computer Science 1 (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Heather Matheson
COMP 1012 B02 (3615) Computer Programming for Scientists and Engineers (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:15 (MW) Philip Pitura
COMP 1012 B01 (3614) Computer Programming for Scientists and Engineers (0) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:30 (MW) Philip Pitura
COMP 1012 B02 (3615) Computer Programming for Scientists and Engineers (0) M May 24 - May 24, 14:15-15:15 (F) Philip Pitura
COMP 1012 A01 (3613) Computer Programming for Scientists and Engineers (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Philip Pitura
COMP 1012 B01 (3614) Computer Programming for Scientists and Engineers (0) M May 24 - May 24, 12:30-13:30 (F) Philip Pitura
COMP 1012 B03 (3616) Computer Programming for Scientists and Engineers (0) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:30 (TR) Philip Pitura
COMP 1012 A01 (3613) Computer Programming for Scientists and Engineers (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Philip Pitura
COMP 1012 B04 (3617) Computer Programming for Scientists and Engineers (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:15 (TR) Philip Pitura
COMP 1020 B01 (1074) Introductory Computer Science 2 (0) M Aug 09 - Aug 09, 09:15-10:15 (F) Celine Latulipe
COMP 1020 B01 (1074) Introductory Computer Science 2 (0) M Jul 01 - Aug 09, 09:15-10:15 (MW) Celine Latulipe
COMP 1020 B04 (1665) Introductory Computer Science 2 (0) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:30 (TR) Celine Latulipe
COMP 1020 A01 (1073) Introductory Computer Science 2 (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Celine Latulipe
COMP 1020 A01 (1073) Introductory Computer Science 2 (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Celine Latulipe
COMP 1020 B03 (1664) Introductory Computer Science 2 (0) M Jul 01 - Aug 09, 09:15-10:15 (TR) Celine Latulipe
COMP 1020 B02 (1075) Introductory Computer Science 2 (0) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:30 (F) Celine Latulipe
COMP 1020 B02 (1075) Introductory Computer Science 2 (0) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:30 (MW) Celine Latulipe
COMP 1020 B01 (1074) Introductory Computer Science 2 (0) M Jul 05 - Jul 05, 09:15-10:15 (F) Celine Latulipe
COMP 1020 B02 (1075) Introductory Computer Science 2 (0) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:30 (F) Celine Latulipe
COMP 1020 A01 (1073) Introductory Computer Science 2 (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Celine Latulipe
COMP 2080 A01 (3618) Analysis of Algorithms (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Timothy Zapp
COMP 2080 A01 (3618) Analysis of Algorithms (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Timothy Zapp
COMP 2140 D01 (1168) Data Structures and Algorithms (3) DE May 06 - Jun 13 Lauren Himbeault
COMP 2140 D01 (1168) Data Structures and Algorithms (3) DE Jul 01 - Aug 09 Lauren Himbeault
COMP 2160 A01 (1369) Programming Practices (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Franklin Bristow
COMP 2160 A01 (1369) Programming Practices (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Franklin Bristow
COMP 2160 A02 (3612) Programming Practices (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Alexander Kitt
COMP 2160 A02 (3612) Programming Practices (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Alexander Kitt
COMP 2160 A02 (3612) Programming Practices (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Alexander Kitt
COMP 2280 A01 (1078) Introduction to Computer Systems (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Robert Guderian
COMP 2280 A01 (1078) Introduction to Computer Systems (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Robert Guderian
COMP 3010 A01 (3709) Distributed Computing (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Zachary Havens
COMP 3010 A01 (3709) Distributed Computing (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Zachary Havens
COMP 3170 A01 (1080) Analysis of Algorithms and Data Structures (3) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:30 (F) Jennifer Vaughan
COMP 3170 A01 (1080) Analysis of Algorithms and Data Structures (3) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:30 (F) Jennifer Vaughan
COMP 3170 A01 (1080) Analysis of Algorithms and Data Structures (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:30 (MTWR) Jennifer Vaughan
COMP 3350 A01 (1081) Software Engineering 1 (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (TR) Saulo dos Santos
COMP 3350 A01 (1081) Software Engineering 1 (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (TR) Saulo dos Santos
COMP 3370 A01 (3403) Computer Organization (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Michael Zapp
COMP 3370 A01 (3403) Computer Organization (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Michael Zapp
COMP 3370 A01 (3403) Computer Organization (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Michael Zapp
COMP 3430 A01 (1082) Operating Systems (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) John Braico
COMP 3430 A01 (1082) Operating Systems (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) John Braico
COMP 4062 T02 (3546) HS Curriculum Leveraging Generative AI - Part 2 (3) M Jul 01 - Aug 09 Celine Latulipe
COMP 4062 T02 (3546) HS Curriculum Leveraging Generative AI - Part 2 (3) M May 06 - Jun 13 Celine Latulipe
COMP 4522 A01 (3667) Honours Project (6) M May 06 - Jun 13 Michael Zapp
COMP 4522 A01 (3667) Honours Project (6) M Jul 01 - Aug 09 Michael Zapp
COMP 4620 A01 (1416) Professional Practice in Computer Science (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:30 (MTWR) Christina Penner
COMP 4620 A01 (1416) Professional Practice in Computer Science (3) M May 24 - May 24, 14:15-15:30 (F) Christina Penner
COMP 7926 A01 (3710) Computational Finance (3) M May 06 - Jun 13 Ruppa Thulasiram
COMP 7926 A01 (3710) Computational Finance (3) M Jul 01 - Aug 09 Ruppa Thulasiram
MATH 1010 B04 (1430) Applied Finite Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:05 (TR) Amir Sagharichi
MATH 1010 B02 (1109) Applied Finite Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:05 (MW) Samuel Adeshina
MATH 1010 B02 (1109) Applied Finite Mathematics (0) M May 24 - May 24, 14:15-15:05 (F) Samuel Adeshina
MATH 1010 B03 (1429) Applied Finite Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:05 (TR) TIijotop Ahmed Binjibon
MATH 1010 A01 (1107) Applied Finite Mathematics (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Angel Barría Comicheo
MATH 1010 A01 (1107) Applied Finite Mathematics (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Angel Barría Comicheo
MATH 1010 B01 (1108) Applied Finite Mathematics (0) M May 24 - May 24, 14:15-15:05 (F) Amir Sagharichi
MATH 1010 B01 (1108) Applied Finite Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:05 (MW) Amir Sagharichi
MATH 1018 B01 (2113) Pre-Calculus in Practice (0) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Darya Forooghi
MATH 1018 B01 (2113) Pre-Calculus in Practice (0) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MW) Darya Forooghi
MATH 1018 B01 (2113) Pre-Calculus in Practice (0) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MW) Darya Forooghi
MATH 1018 B01 (2113) Pre-Calculus in Practice (0) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Darya Forooghi
MATH 1018 B01 (2113) Pre-Calculus in Practice (0) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Darya Forooghi
MATH 1018 B02 (2114) Pre-Calculus in Practice (0) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MW) Farzaneh Jannat
MATH 1018 A01 (2112) Pre-Calculus in Practice (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (TR) Dana Kapoostinsky
MATH 1018 A01 (2112) Pre-Calculus in Practice (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (TR) Dana Kapoostinsky
MATH 1018 B02 (2114) Pre-Calculus in Practice (0) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Farzaneh Jannat
MATH 1018 B02 (2114) Pre-Calculus in Practice (0) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Farzaneh Jannat
MATH 1018 B02 (2114) Pre-Calculus in Practice (0) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Farzaneh Jannat
MATH 1018 B02 (2114) Pre-Calculus in Practice (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MW) Farzaneh Jannat
MATH 1020 D01 (3542) Mathematics in Art (3) DE May 06 - Jun 13 Darja Barr
MATH 1020 D01 (3542) Mathematics in Art (3) DE Jul 01 - Aug 09 Darja Barr
MATH 1020 A01 (1508) Mathematics in Art (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Xiaojing Wang
MATH 1020 A01 (1508) Mathematics in Art (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Xiaojing Wang
MATH 1210 B01 (1920) Techniques of Classical and Linear Algebra (0) M May 24 - May 24, 10:45-11:35 (F) Qui Pham
MATH 1210 B01 (1920) Techniques of Classical and Linear Algebra (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:35 (MW) Qui Pham
MATH 1210 A01 (1892) Techniques of Classical and Linear Algebra (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Fouad Naderi
MATH 1210 B02 (3140) Techniques of Classical and Linear Algebra (0) M May 24 - May 24, 10:45-11:35 (F) Leon Katsnelson
MATH 1210 B02 (3140) Techniques of Classical and Linear Algebra (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:35 (MW) Leon Katsnelson
MATH 1210 A01 (1892) Techniques of Classical and Linear Algebra (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Fouad Naderi
MATH 1240 B03 (1407) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:35 (TR) Jaskaran Singh
MATH 1240 B04 (3141) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:35 (TR) Abhinav Jain
MATH 1240 A01 (1404) Elementary Discrete Mathematics (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Little Hermie Monterde
MATH 1240 B01 (1405) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:35 (TR) Homer Franz De Vera
MATH 1240 B07 (3421) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 24 - May 24, 14:15-15:05 (F) Homer Franz De Vera
MATH 1240 A01 (1404) Elementary Discrete Mathematics (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Little Hermie Monterde
MATH 1240 B02 (1406) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:35 (TR) Krish Vikasbhai Patel
MATH 1240 B09 (3465) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 24 - May 24, 14:15-15:05 (F) Colin Krisko
MATH 1240 B06 (3417) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 24 - May 24, 14:15-15:05 (F) Ali Karoobi
MATH 1240 B08 (3422) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 24 - May 24, 14:15-15:05 (F) Qui Pham
MATH 1240 B09 (3465) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:05 (MW) Colin Krisko
MATH 1240 B10 (3467) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:05 (MW) Jaskaran Singh
MATH 1240 B10 (3467) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 24 - May 24, 14:15-15:05 (F) Jaskaran Singh
MATH 1240 B06 (3417) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:05 (MW) Ali Karoobi
MATH 1240 A02 (3416) Elementary Discrete Mathematics (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Alex Penner
MATH 1240 B07 (3421) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:05 (MW) Homer Franz De Vera
MATH 1240 B08 (3422) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:05 (MW) Qui Pham
MATH 1240 B05 (3142) Elementary Discrete Mathematics (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:35 (TR) Waweru Kariuki
MATH 1240 A02 (3416) Elementary Discrete Mathematics (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Alex Penner
MATH 1300 A01 (1110) Vector Geometry and Linear Algebra (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Chandramali Piyasundara Wilegoda Liyanage
MATH 1300 B07 (1350) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-20:30 (T) Hamidreza Shirnejad
MATH 1300 A01 (1110) Vector Geometry and Linear Algebra (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) Chandramali Piyasundara Wilegoda Liyanage
MATH 1300 A01 (1110) Vector Geometry and Linear Algebra (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Chandramali Piyasundara Wilegoda Liyanage
MATH 1300 B05 (3143) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-11:35 (MW) Lihini Kankanamge
MATH 1300 B04 (1113) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-11:35 (TR) Samuel Adeshina
MATH 1300 B05 (3143) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-11:35 (F) Lihini Kankanamge
MATH 1300 B05 (3143) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-11:35 (F) Lihini Kankanamge
MATH 1300 B02 (1112) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-11:35 (MW) Homer Franz De Vera
MATH 1300 B02 (1112) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-11:35 (F) Homer Franz De Vera
MATH 1300 B03 (1349) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-11:35 (TR) Fouad Naderi
MATH 1300 B06 (1114) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-20:30 (T) Jannatun Irana Ira
MATH 1300 A02 (2115) Vector Geometry and Linear Algebra (3) M Aug 09 - Aug 09, 19:00-21:45 (F) Poornendu Kumar
MATH 1300 A02 (2115) Vector Geometry and Linear Algebra (3) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-21:45 (MW) Poornendu Kumar
MATH 1300 B01 (1111) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-11:35 (F) Samuel Adeshina
MATH 1300 B01 (1111) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-11:35 (MW) Samuel Adeshina
MATH 1300 B01 (1111) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-11:35 (F) Samuel Adeshina
MATH 1300 A02 (2115) Vector Geometry and Linear Algebra (3) M Jul 05 - Jul 05, 19:00-21:45 (F) Poornendu Kumar
MATH 1300 B02 (1112) Vector Geometry and Linear Algebra (0) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-11:35 (F) Homer Franz De Vera
MATH 1500 B09 (3144) Introduction to Calculus (0) M May 06 - Jun 13, 19:00-20:30 (T) Jannatun Irana Ira
MATH 1500 A02 (2116) Introduction to Calculus (3) M May 24 - May 24, 19:00-21:45 (F) Mingze Li
MATH 1500 B06 (1116) Introduction to Calculus (0) M May 06 - Jun 13, 19:00-20:30 (T) Solomon Mensah
MATH 1500 B03 (1119) Introduction to Calculus (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:35 (TR) Mehdi Askari Sayah
MATH 1500 B05 (2665) Introduction to Calculus (0) M May 24 - May 24, 10:45-11:35 (F) Samuel Afolabi
MATH 1500 B05 (2665) Introduction to Calculus (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:35 (MW) Samuel Afolabi
MATH 1500 A02 (2116) Introduction to Calculus (3) M May 06 - Jun 13, 19:00-21:45 (MW) Mingze Li
MATH 1500 B08 (2666) Introduction to Calculus (0) M May 06 - Jun 13, 19:00-20:30 (T) Mehdi Askari Sayah
MATH 1500 B04 (1120) Introduction to Calculus (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:05 (TR) Solomon Mensah
MATH 1500 B02 (1351) Introduction to Calculus (0) M May 24 - May 24, 14:15-15:05 (F) Samuel Afolabi
MATH 1500 B01 (1118) Introduction to Calculus (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:35 (MW) Ali Karoobi
MATH 1500 B02 (1351) Introduction to Calculus (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:05 (MW) Samuel Afolabi
MATH 1500 B01 (1118) Introduction to Calculus (0) M May 24 - May 24, 10:45-11:35 (F) Ali Karoobi
MATH 1500 A01 (1115) Introduction to Calculus (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Xinli Wang
MATH 1500 A01 (1115) Introduction to Calculus (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Xinli Wang
MATH 1500 B07 (1117) Introduction to Calculus (0) M May 06 - Jun 13, 19:00-20:30 (T) Hamidreza Shirnejad
MATH 1524 B04 (3674) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:05 (MW) TBA
MATH 1524 B02 (3672) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:05 (F) Colin Krisko
MATH 1524 B04 (3674) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:05 (F) TBA
MATH 1524 B04 (3674) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:05 (F) TBA
MATH 1524 B01 (3671) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:05 (MW) Lihini Kankanamge
MATH 1524 A01 (3670) Mathematics for Management and Social Sciences (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Angel Barría Comicheo
MATH 1524 B01 (3671) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:05 (F) Lihini Kankanamge
MATH 1524 B01 (3671) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:05 (F) Lihini Kankanamge
MATH 1524 A01 (3670) Mathematics for Management and Social Sciences (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Angel Barría Comicheo
MATH 1524 B03 (3673) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:05 (MW) TBA
MATH 1524 B02 (3672) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:05 (MW) Colin Krisko
MATH 1524 B02 (3672) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:05 (F) Colin Krisko
MATH 1524 B03 (3673) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:05 (F) TBA
MATH 1524 A01 (3670) Mathematics for Management and Social Sciences (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Angel Barría Comicheo
MATH 1524 B03 (3673) Mathematics for Management and Social Sciences (0) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:05 (F) TBA
MATH 1700 B05 (2042) Calculus 2 (0) M Jul 01 - Aug 09, 15:30-16:20 (TR) TIijotop Ahmed Binjibon
MATH 1700 B01 (1122) Calculus 2 (0) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:05 (F) Jaskaran Singh
MATH 1700 B02 (2041) Calculus 2 (0) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:05 (F) Mohammad Amin Obohat
MATH 1700 A01 (1121) Calculus 2 (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Hridoyananda Saikia
MATH 1700 B01 (1122) Calculus 2 (0) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:05 (MW) Jaskaran Singh
MATH 1700 B01 (1122) Calculus 2 (0) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:05 (F) Jaskaran Singh
MATH 1700 A01 (1121) Calculus 2 (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Hridoyananda Saikia
MATH 1700 B04 (1125) Calculus 2 (0) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:05 (TR) Lihini Kankanamge
MATH 1700 B03 (1124) Calculus 2 (0) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:05 (TR) Farzaneh Jannat
MATH 1700 B02 (2041) Calculus 2 (0) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:05 (F) Mohammad Amin Obohat
MATH 1700 B02 (2041) Calculus 2 (0) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:05 (MW) Mohammad Amin Obohat
MATH 1700 A01 (1121) Calculus 2 (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Hridoyananda Saikia
MATH 2130 B01 (3228) Engineering Mathematical Analysis 1 (0) M May 06 - Jun 13, 19:00-20:30 (T) Dinamo Djounvouna
MATH 2130 A01 (1126) Engineering Mathematical Analysis 1 (3) M May 06 - Jun 13, 19:00-21:45 (MW) Dinamo Djounvouna
MATH 2130 A01 (1126) Engineering Mathematical Analysis 1 (3) M May 24 - May 24, 19:00-21:45 (F) Dinamo Djounvouna
MATH 2132 A01 (1127) Engineering Mathematical Analysis 2 (3) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-21:45 (MW) Yungang Liang
MATH 2132 A01 (1127) Engineering Mathematical Analysis 2 (3) M Jul 05 - Jul 05, 19:00-21:45 (F) Yungang Liang
MATH 2132 B01 (3226) Engineering Mathematical Analysis 2 (0) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-20:30 (T) Yungang Liang
MATH 2132 A01 (1127) Engineering Mathematical Analysis 2 (3) M Aug 09 - Aug 09, 19:00-21:45 (F) Yungang Liang
MATH 2720 A01 (1729) Multivariable Calculus (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Xiaojing Wang
MATH 2720 A01 (1729) Multivariable Calculus (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Xiaojing Wang
MATH 2720 B01 (3229) Multivariable Calculus (0) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:20 (TR) Alireza Sharifi
MATH 3132 B01 (3227) Engineering Mathematical Analysis 3 (0) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-20:30 (W) Alex Penner
MATH 3132 A01 (1128) Engineering Mathematical Analysis 3 (3) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-21:45 (TR) Alex Penner
MATH 8510 T01 (3743) Introduction to Geometric Group Theory (3) M Jul 01 - Aug 09 Adam Clay
MATH 8510 T01 (3743) Introduction to Geometric Group Theory (3) M May 06 - Jun 13 Adam Clay
MATH 8996 A01 (3678) MSc project 1 (6) M Jul 01 - Aug 09 Stephanie Portet
MATH 8996 A01 (3678) MSc project 1 (6) M May 06 - Jun 13 Stephanie Portet
MBIO 1010 B01 (1086) Microbiology I (0) M May 24 - May 24, 14:15-17:15 (F) Christopher Rathgeber
MBIO 1010 B01 (1086) Microbiology I (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:15 (MW) Christopher Rathgeber
MBIO 1010 B99 (1087) Microbiology I (0) M May 06 - Jun 13 Christopher Rathgeber
MBIO 1010 A01 (1085) Microbiology I (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Christopher Rathgeber
MBIO 1010 A01 (1085) Microbiology I (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Christopher Rathgeber
MBIO 1220 A01 (1088) Essentials of Microbiology (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Diana Mlinar
MBIO 1220 A01 (1088) Essentials of Microbiology (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Diana Mlinar
MBIO 2020 B01 (1090) Microbiology II (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:15 (TR) Vanessa Kornelsen
MBIO 2020 A01 (1089) Microbiology II (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Vanessa Kornelsen
MBIO 2020 B99 (1091) Microbiology II (0) M May 06 - Jun 13 Vanessa Kornelsen
MBIO 2020 A01 (1089) Microbiology II (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Vanessa Kornelsen
MBIO 2700 A01 (2122) Biochemistry 1: Biomolecules and an Introduction to Metabolic Energy (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Ellert Nichols
MBIO 2700 A01 (2122) Biochemistry 1: Biomolecules and an Introduction to Metabolic Energy (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Ellert Nichols
MBIO 2710 A01 (2126) Biochemistry 2: Catabolism, Synthesis, and Information Pathways (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Diana Mlinar
MBIO 2710 A01 (2126) Biochemistry 2: Catabolism, Synthesis, and Information Pathways (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Diana Mlinar
MBIO 2710 A01 (2126) Biochemistry 2: Catabolism, Synthesis, and Information Pathways (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Diana Mlinar
MBIO 3410 A01 (1636) Molecular Biology (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (TR) Vanessa Kornelsen
ASTR 1830 A01 (1535) Life in the Universe (3) M May 24 - May 24, 14:15-15:30 (F) Michelle Boyce
ASTR 1830 A01 (1535) Life in the Universe (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:30 (MTWR) Michelle Boyce
PHYS 1020 B02 (1622) General Physics 1 (0) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (T) Ruth Cameron
PHYS 1020 B01 (1390) General Physics 1 (0) M May 24 - May 24, 09:00-11:45 (F) Ruth Cameron
PHYS 1020 B01 (1390) General Physics 1 (0) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (M) Ruth Cameron
PHYS 1020 B99 (1391) General Physics 1 (0) M May 06 - Jun 13 Ruth Cameron
PHYS 1020 A01 (1092) General Physics 1 (3) M May 24 - May 24, 14:15-15:30 (F) Prem Basnet
PHYS 1020 A01 (1092) General Physics 1 (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:30 (MTWR) Prem Basnet
PHYS 1030 B99 (1393) General Physics 2 (0) M Jul 01 - Aug 09 Ruth Cameron
PHYS 1030 B01 (1392) General Physics 2 (0) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-11:45 (F) Ruth Cameron
PHYS 1030 B01 (1392) General Physics 2 (0) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-11:45 (F) Ruth Cameron
PHYS 1030 B01 (1392) General Physics 2 (0) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (M) Ruth Cameron
PHYS 1030 A01 (1093) General Physics 2 (3) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:30 (F) Prem Basnet
PHYS 1030 A01 (1093) General Physics 2 (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:30 (MTWR) Prem Basnet
PHYS 1030 A01 (1093) General Physics 2 (3) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:30 (F) Prem Basnet
PHYS 1050 A01 (3367) Physics 1: Mechanics (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Jason Bland
PHYS 1050 B99 (3370) Physics 1: Mechanics (0) M May 06 - Jun 13 Ruth Cameron
PHYS 1050 A01 (3367) Physics 1: Mechanics (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Jason Bland
PHYS 1050 B01 (3368) Physics 1: Mechanics (0) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (W) Ruth Cameron
SCI 3980 K07 (1691) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3980 K08 (1692) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Lisa Wise
SCI 3980 K05 (1689) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3980 K06 (1690) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3980 K10 (1693) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3980 K13 (1696) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 3980 K14 (2084) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 3980 K11 (1694) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3980 K12 (1695) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3980 K02 (1579) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 3980 K01 (1575) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 3980 K04 (1688) Co-operative Education Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3990 K10 (1702) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3990 K08 (1701) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Lisa Wise
SCI 3990 K02 (1580) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 3990 K07 (1700) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3990 K13 (1705) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 3990 K14 (2085) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 3990 K01 (1576) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 3990 K11 (1703) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3990 K12 (1704) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3990 K05 (1698) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3990 K06 (1699) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 3990 K04 (1697) Co-operative Education Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4980 K13 (1714) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 4980 K10 (1711) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4980 K05 (1707) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4980 K12 (1713) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4980 K11 (1712) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4980 K01 (1577) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 4980 K14 (2086) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 4980 K06 (1708) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4980 K02 (1581) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 4980 K07 (1709) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4980 K08 (1710) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Lisa Wise
SCI 4980 K04 (1706) Co-operative Education Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4990 K04 (1715) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4990 K13 (1723) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 4990 K14 (2087) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 4990 K12 (1722) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4990 K08 (1719) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Lisa Wise
SCI 4990 K02 (1582) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
SCI 4990 K07 (1718) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4990 K06 (1717) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4990 K05 (1716) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4990 K11 (1721) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4990 K10 (1720) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Riyalyn Timpog
SCI 4990 K01 (1578) Co-operative Education Work Term 4 (0) WKT May 06 - Aug 09 Ivy Mannil
STAT 1000 B07 (2129) Basic Statistical Analysis 1 (0) M Jul 01 - Aug 09, 12:45-13:45 (TR) Ashleigh Veronica Sanchez
STAT 1000 B08 (2130) Basic Statistical Analysis 1 (0) M Jul 01 - Aug 09, 12:45-13:45 (TR) Nayanthi Karunanayake
STAT 1000 B03 (1725) Basic Statistical Analysis 1 (0) M May 06 - Jun 13, 12:45-13:45 (TR) Jonathan Gill
STAT 1000 B02 (1617) Basic Statistical Analysis 1 (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:45 (TR) Haeun Park
STAT 1000 A02 (1724) Basic Statistical Analysis 1 (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Bahram Moeinianfar
STAT 1000 B01 (1616) Basic Statistical Analysis 1 (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:45 (TR) Mai Pham
STAT 1000 A02 (1724) Basic Statistical Analysis 1 (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) Bahram Moeinianfar
STAT 1000 A02 (1724) Basic Statistical Analysis 1 (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Bahram Moeinianfar
STAT 1000 A01 (1094) Basic Statistical Analysis 1 (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Tessa Reimer
STAT 1000 B06 (2128) Basic Statistical Analysis 1 (0) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-11:45 (TR) Balage Don Harshani De Silva
STAT 1000 A01 (1094) Basic Statistical Analysis 1 (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Tessa Reimer
STAT 1000 B05 (2127) Basic Statistical Analysis 1 (0) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-11:45 (TR) Ashani Wickramasinghe
STAT 1000 B04 (1726) Basic Statistical Analysis 1 (0) M May 06 - Jun 13, 12:45-13:45 (TR) Winner Pathak
STAT 1150 B02 (3620) Introduction to Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 09:15-10:15 (TR) Bahram Moeinianfar
STAT 1150 B03 (2107) Introduction to Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:45 (TR) Noah Regnander Farrell
STAT 1150 B04 (3621) Introduction to Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:45 (TR) Pankaj Jhanji
STAT 1150 B01 (2106) Introduction to Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 09:15-10:15 (TR) Noah Regnander Farrell
STAT 1150 B05 (3337) Introduction to Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 14:30-15:30 (TR) Balage Don Harshani De Silva
STAT 1150 A01 (2105) Introduction to Statistics and Computing (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Ashani Wickramasinghe
STAT 1150 B06 (3622) Introduction to Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 14:30-15:30 (TR) Nayanthi Karunanayake
STAT 1150 B08 (3623) Introduction to Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 16:00-17:00 (TR) Rabia Shuaib
STAT 1150 B07 (3345) Introduction to Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 16:00-17:00 (TR) Aqua-Jade Podgurnycormier
STAT 1150 A01 (2105) Introduction to Statistics and Computing (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Ashani Wickramasinghe
STAT 2000 A01 (1095) Basic Statistical Analysis 2 (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Carrie Madden
STAT 2000 B03 (2103) Basic Statistical Analysis 2 (0) M May 06 - Jun 13, 12:45-13:45 (MW) Ying Miao
STAT 2000 B03 (2103) Basic Statistical Analysis 2 (0) M May 24 - May 24, 12:45-13:45 (F) Ying Miao
STAT 2000 A01 (1095) Basic Statistical Analysis 2 (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Carrie Madden
STAT 2000 B04 (2104) Basic Statistical Analysis 2 (0) M May 06 - Jun 13, 12:45-13:45 (MW) Pritha Das
STAT 2000 B04 (2104) Basic Statistical Analysis 2 (0) M May 24 - May 24, 12:45-13:45 (F) Pritha Das
STAT 2000 B02 (1619) Basic Statistical Analysis 2 (0) M May 24 - May 24, 09:15-10:15 (F) Pritha Das
STAT 2000 B02 (1619) Basic Statistical Analysis 2 (0) M May 06 - Jun 13, 09:15-10:15 (MW) Pritha Das
STAT 2000 B01 (1618) Basic Statistical Analysis 2 (0) M May 06 - Jun 13, 09:15-10:15 (MW) Thimani Dananjana Ranathungage
STAT 2000 B01 (1618) Basic Statistical Analysis 2 (0) M May 24 - May 24, 09:15-10:15 (F) Thimani Dananjana Ranathungage
STAT 2150 B04 (3625) Statistics and Computing (0) M May 24 - May 24, 10:45-11:45 (F) Avanthi Moragammana Gedara
STAT 2150 B04 (3625) Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:45 (MW) Avanthi Moragammana Gedara
STAT 2150 B01 (2662) Statistics and Computing (0) M May 24 - May 24, 09:15-10:15 (F) SULALITHA BOWALA MUDIYANSELAGE
STAT 2150 B05 (3702) Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:45 (MW) Bahram Moeinianfar
STAT 2150 B05 (3702) Statistics and Computing (0) M May 24 - May 24, 10:45-11:45 (F) Bahram Moeinianfar
STAT 2150 B01 (2662) Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 09:15-10:15 (MW) SULALITHA BOWALA MUDIYANSELAGE
STAT 2150 B03 (2663) Statistics and Computing (0) M May 24 - May 24, 10:45-11:45 (F) Haeun Park
STAT 2150 B02 (3624) Statistics and Computing (0) M May 24 - May 24, 09:15-10:15 (F) Avanthi Moragammana Gedara
STAT 2150 A01 (2661) Statistics and Computing (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Ankit Doshi
STAT 2150 B02 (3624) Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 09:15-10:15 (MW) Avanthi Moragammana Gedara
STAT 2150 B03 (2663) Statistics and Computing (0) M May 06 - Jun 13, 10:45-11:45 (MW) Haeun Park
STAT 2150 A01 (2661) Statistics and Computing (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Ankit Doshi
STAT 2300 A01 (3350) Principles of Data Collection (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Neve Loewen
STAT 2300 A01 (3350) Principles of Data Collection (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Neve Loewen
STAT 2300 A01 (3350) Principles of Data Collection (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Neve Loewen
STAT 2400 A01 (1727) Introduction to Probability 1 (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Marcus Hlady
STAT 2400 A01 (1727) Introduction to Probability 1 (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Marcus Hlady
STAT 2400 B01 (1728) Introduction to Probability 1 (0) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:45 (TR) SULALITHA BOWALA MUDIYANSELAGE
STAT 2400 A01 (1727) Introduction to Probability 1 (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Marcus Hlady
STAT 7240 T05 (3754) Statistical Inference with Crossover Designs (3) M Jun 01 - Aug 30 Mohammad Jafari Jozani
STAT 7240 T05 (3754) Statistical Inference with Crossover Designs (3) M Jun 01 - Aug 30, 14:00-15:30 (F) Mohammad Jafari Jozani
CIVL 4332 A01 (1540) Civil Engineering Thesis Project (4) M Jul 01 - Aug 09 Beata Gorczyca
CIVL 4332 A01 (1540) Civil Engineering Thesis Project (4) M May 06 - Jun 13 Beata Gorczyca
ECE 2160 A01 (1144) Electronics 2E (5) M Jul 01 - Aug 09, 13:30-16:20 (TR) Abolfazl Babaei
ECE 2160 A01 (1144) Electronics 2E (5) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:45 (MTWR) Abolfazl Babaei
ECE 2220 A01 (1145) Digital Logic Systems (5) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:45 (MTWR) Abolfazl Babaei
ECE 2220 A01 (1145) Digital Logic Systems (5) M May 06 - Jun 13, 13:30-16:20 (MW) Abolfazl Babaei
ECE 2262 A01 (1356) Electric Circuits (4) M May 06 - Jun 13, 11:00-12:45 (MTWR) Amirmasoud Amirkabiri
ECE 2262 A01 (1356) Electric Circuits (4) M May 06 - Jun 13, 13:30-16:20 (T) Amirmasoud Amirkabiri
ECE 3610 A01 (1357) Microprocessing Systems (4) M Jul 01 - Aug 09, 11:00-12:20 (MTWRF) Antonio Ruales Rios
ECE 3610 A01 (1357) Microprocessing Systems (4) M Jul 01 - Aug 09, 13:30-16:20 (W) Antonio Ruales Rios
ENG 1440 A01 (1142) Introduction to Statics (3) M May 24 - May 24, 11:00-12:15 (F) Huma Khalid
ENG 1440 A01 (1142) Introduction to Statics (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Huma Khalid
ENG 1440 A01 (1142) Introduction to Statics (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Huma Khalid
ENG 1440 A01 (1142) Introduction to Statics (3) M May 06 - Jun 13, 11:00-12:15 (MTWR) Huma Khalid
ENG 1450 A01 (1143) Introduction to Electrical and Computer Engineering (3) M May 06 - Jun 13, 13:30-16:30 (TR) Arkadij Major
ENG 1450 A01 (1143) Introduction to Electrical and Computer Engineering (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Arkadij Major
ENG 1460 A01 (1146) Introduction to Thermal Sciences (3) M May 24 - May 24, 09:00-11:45 (F) Syed Zaidi
ENG 1460 A01 (1146) Introduction to Thermal Sciences (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Syed Zaidi
ENG 1460 A01 (1146) Introduction to Thermal Sciences (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR) Syed Zaidi
ENG 2040 A01 (1403) Engineering Communication: Strategies, Practice and Design (3) M May 06 - Jun 13, 10:30-12:15 (MTWR) Kimberli Vankosh
ENG 2040 A01 (1403) Engineering Communication: Strategies, Practice and Design (3) M May 24 - May 24, 10:30-12:15 (F) Kimberli Vankosh
ENG 3000 A01 (1461) Engineering Economics (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (MW) Farhoud Delijani
ENG 3020 A01 (1504) Technology, Society and the Future (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (TR) Farhoud Delijani
ENG 4800 K03 (1204) Co-operative Work 1-Electrical and Computer Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Dean McNeill
ENG 4800 K02 (1203) Co-operative Work 1-Civil Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Jonathan Regehr
ENG 4800 K04 (1205) Co-operative Work 1-Mechanical Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Sean O'Brien
ENG 4800 K01 (1202) Co-operative Work 1-Biosystems Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Ramanathan Sri Ranjan
ENG 4810 K04 (1209) Co-operative Work 2-Mechanical Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Sean O'Brien
ENG 4810 K02 (1207) Co-operative Work 2-Civil Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Jonathan Regehr
ENG 4810 K03 (1208) Co-operative Work 2-Electrical and Computer Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Dean McNeill
ENG 4810 K01 (1206) Co-operative Work 2-Biosystems Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Ramanathan Sri Ranjan
ENG 4820 K03 (1212) Co-operative Work 3-Electrical and Computer Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Dean McNeill
ENG 4820 K01 (1210) Co-operative Work 3 (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Ramanathan Sri Ranjan
ENG 4820 K02 (1211) Co-operative Work 3-Civil Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Jonathan Regehr
ENG 4820 K04 (1213) Co-operative Work 3-Mechanical Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Sean O'Brien
ENG 4830 K03 (1216) Co-operative Work 4-Electrical and Computer Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Dean McNeill
ENG 4830 K02 (1215) Co-operative Work 4-Civil Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Jonathan Regehr
ENG 4830 K04 (1217) Co-operative Work 4-Mechanical Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Sean O'Brien
ENG 4830 K01 (1214) CO-OPERATIVE WORK 4-BIOE (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Ramanathan Sri Ranjan
ENG 4840 K04 (1221) Co-operative Work 5-Mechanical Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Sean O'Brien
ENG 4840 K02 (1219) Co-operative Work 5-Civil Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Jonathan Regehr
ENG 4840 K03 (1220) Co-operative Work 5-Electrical and Computer Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Dean McNeill
ENG 4840 K01 (1218) Co-operative Work 5-Biosystems Engineering (1) WKT Jul 01 - Aug 31 Ramanathan Sri Ranjan
ENG 7040 A01 (3712) Foundations of Engineering Education Research (3) M May 06 - Aug 09  
MECG 7420 T01 (3628) Advanced Topics in Turbulence Structures (3) M May 06 - Jun 13, 08:30-12:00 (W) Mark Tachie
MECG 7780 T22 (3744) Spacecraft Dynamics and Controls (3) M May 06 - Aug 09 Elham Baneshi
MECH 4342 T11 (3538) Computer Integrated Manufacturing and Automation 3
Computer Integrated Manufacturing & Automation 3 (4)
M May 06 - Aug 09, 17:30-20:20 (T) Nishant Balakrishnan
MECH 4342 T11 (3538) Computer Integrated Manufacturing and Automation 3
Computer Integrated Manufacturing & Automation 3 (4)
M May 06 - Aug 09, 15:00-18:00 (W) Nishant Balakrishnan
BGEN 7290 A01 (3635) Visiting Genetic Counselling Student Elective (0) B May 20 - Aug 23 Jessica Hartley
CHSC 7400 T38 (3753) Advanced Readings and Applications in The Social Study of Science, Technology & Medicine – Part 2 (3) B May 15 - Aug 15, 13:00-15:00 (M) Robert Lorway
CHSC 7400 T36 (3640) Advanced Readings in Critical Program Science (3) B May 06 - Aug 09, 09:00-12:00 (W) Leigh McClarty
CHSC 7580 A01 (2009) Public Health Field Placement (0) B May 06 - Aug 09 TBA
CHSC 7632 A01 (2367) Evaluation of Family, Health and Social Development Programs (3) M Jun 03 - Jun 07, 08:30-16:30 (MTWRF) Javier Mignone
FMLY 1000 G02 (1385) Families in Contemporary Canadian Society (3) DE Jul 01 - Aug 09 Lisa Bednar
FMLY 1000 G02 (1385) Families in Contemporary Canadian Society (3) DE May 06 - Jun 13 Lisa Bednar
FMLY 1010 G02 (1383) Human Development in the Family (3) DE Jul 01 - Aug 09 Sharon Balasko
FMLY 1010 G02 (1383) Human Development in the Family (3) DE May 06 - Jun 13 Sharon Balasko
FMLY 1010 G01 (1907) Human Development in the Family (3) M May 06 - Jun 13, 19:00-21:45 (TR) Kendra Monk
FMLY 1012 G02 (1384) Introduction to Social Development (3) DE May 06 - Jun 13 Oleksandr Kondrashov
FMLY 1012 G02 (1384) Introduction to Social Development (3) DE Jul 01 - Aug 09 Oleksandr Kondrashov
FMLY 1420 G01 (1386) Family Management Principles (3) DE Jul 01 - Aug 09 Rachael Pettigrew
FMLY 1420 G01 (1386) Family Management Principles (3) DE May 06 - Jun 13 Rachael Pettigrew
FMLY 2400 G01 (1387) Family Financial Health (3) DE May 06 - Jun 13 Lisa Bednar
FMLY 2400 G01 (1387) Family Financial Health (3) DE Jul 01 - Aug 09 Lisa Bednar
FMLY 2800 G01 (1741) Family Violence (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Emily Gerbrandt
FMLY 3330 G01 (1388) Parenting and Developmental Health (3) DE May 06 - Jun 13 Erika Skaftfeld
FMLY 3330 G01 (1388) Parenting and Developmental Health (3) DE Jul 01 - Aug 09 Erika Skaftfeld
FMLY 3600 G01 (1389) Adolescents in Families and Society (3) DE May 06 - Jun 13 Erika Skaftfeld
FMLY 3600 G01 (1389) Adolescents in Families and Society (3) DE Jul 01 - Aug 09 Erika Skaftfeld
FMLY 3790 G01 (2919) Introduction to the Evaluation of Programs for Children and Families (3) M Jun 03 - Jun 07, 08:30-16:30 (MTWRF) Javier Mignone
ANAT 7330 A01 (3053) Readings in Anatomy (3) B May 01 - Aug 31, 10:00-13:00 (MTR) Jiming Kong
MMIC 7190 A01 (1498) Readings in Infectious Diseases (3) B May 06 - Aug 09 Marissa Becker
PAEP 7046 A01 (1192) Genetics for Physician Assistants (1) B Apr 22 - Jul 08, 10:30-12:00 (M) Angela Krutish
PAEP 7048 A01 (1191) Pediatrics for Physician Assistants (3) B Apr 23 - Jul 09, 10:00-11:55 (T) Curtis Patterson
PAEP 7048 A01 (1191) Pediatrics for Physician Assistants (3) B Apr 24 - Jul 10, 08:30-09:30 (W) Curtis Patterson
PAEP 7050 A01 (1366) Obstetrics and Gynecology for Physician Assistants (3) B Apr 24 - Jul 10, 10:00-12:00 (W) Jennifer McNaught
PAEP 7050 A01 (1366) Obstetrics and Gynecology for Physician Assistants (3) B Apr 23 - Jul 09, 08:30-09:30 (T) Jennifer McNaught
PAEP 7056 A01 (1188) Patient Assessment for Physician Assistants III (2) B Apr 22 - Jul 15, 13:00-16:00 (M) Kevin Dawe
PAEP 7056 A01 (1188) Patient Assessment for Physician Assistants III (2) B Apr 25 - Jul 11, 15:15-16:15 (R) Kevin Dawe
PAEP 7078 A01 (1190) Adult Medicine for Physician Assistants II (6) B Apr 29 - Apr 29, 09:00-10:00 (M) Jonathon Bellas
PAEP 7078 A01 (1190) Adult Medicine for Physician Assistants II (6) B Apr 26 - Jul 12, 10:00-12:00 (F) Jonathon Bellas
PAEP 7078 A01 (1190) Adult Medicine for Physician Assistants II (6) B Apr 23 - Jul 11, 13:00-14:55 (TR) Jonathon Bellas
PAEP 7082 A01 (1187) Diagnostic Imaging for Physician Assistants (1) B Apr 23 - Jul 09, 15:00-16:00 (T) Lesley Latham
PAEP 7082 A01 (1187) Diagnostic Imaging for Physician Assistants (1) B Jun 03 - Jun 03, 09:00-10:00 (M) Lesley Latham
PAEP 7100 A01 (1189) Principles of Surgery for Physician Assistants (3) B Apr 24 - Jul 10, 13:00-16:00 (W) Elisa Pitamber
PAEP 7150 A01 (1193) Year 1 Comprehensive Examination (0) B Jul 23 - Jul 23, 08:00-12:00 (T) Rebecca Mueller
PAEP 7202 A01 (1339) Family Medicine for Physician Assistants (6) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7204 A01 (1284) Clinical Elective for Physician Assistants I (1.5) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7206 A01 (1285) Clinical Elective for Physician Assistants II (1.5) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7210 A01 (1286) Clinical Internal Medicine for Physician Assistants (3) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7212 A01 (1321) External Electives for Physician Assistant Students (0) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7220 A01 (1287) Clinical Surgery for Physician Assistants (3) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7240 A01 (1288) Clinical Pediatrics for Physician Assistants (3) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7250 A01 (1289) Clinical Psychiatry for Physician Assistants (3) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7260 A01 (1340) Community Health for Physician Assistants (3) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7270 A01 (1290) Clinical Emergency Medicine for Physician Assistants (3) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7280 A01 (1291) Clinical Obstetrics and Gynecology for Physician Assistants (3) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7300 A01 (1199) Comprehensive Assessment of Clinical Skills (0) B May 01 - Aug 31 Rebecca Mueller
PAEP 7350 A01 (1200) PAEP Final Project (0) B May 01 - Aug 31,  (W) Rebecca Mueller
ACC 1100 D01 (1161) Introductory Financial Accounting (3) DE Jul 01 - Aug 09 Mingzhi Liu
ACC 1100 D01 (1161) Introductory Financial Accounting (3) DE May 06 - Jun 13 Mingzhi Liu
ACC 1100 A02 (2566) Introductory Financial Accounting (3) M May 24 - May 24, 18:00-20:45 (F) Alexandra McMullen
ACC 1100 A02 (2566) Introductory Financial Accounting (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (T) Alexandra McMullen
ACC 1100 A02 (2566) Introductory Financial Accounting (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (MW) Alexandra McMullen
ACC 1110 D01 (1364) Introductory Managerial Accounting (3) DE Jul 01 - Aug 09 Alexandra McMullen
ACC 1110 A01 (1021) Introductory Managerial Accounting (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (MW) Alexandra McMullen
ACC 1110 A01 (1021) Introductory Managerial Accounting (3) M Jul 05 - Jul 05, 18:00-20:45 (F) Alexandra McMullen
ACC 1110 A01 (1021) Introductory Managerial Accounting (3) M Aug 09 - Aug 09, 18:00-20:45 (F) Alexandra McMullen
ACC 1110 A01 (1021) Introductory Managerial Accounting (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (T) Alexandra McMullen
ACC 1110 D01 (1364) Introductory Managerial Accounting (3) DE May 06 - Jun 13 Alexandra McMullen
ACC 3040 A02 (1408) Cost Accounting (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (TR) Steven Janz
ACC 3110 A01 (3268) Intermediate Accounting -Assets (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (MW) Steven Janz
ACC 3110 A01 (3268) Intermediate Accounting -Assets (3) M May 24 - May 24, 18:00-20:45 (F) Steven Janz
ACC 3120 A01 (3269) Intermediate Accounting- Equities (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (MW) Steven Janz
ACC 3120 A01 (3269) Intermediate Accounting- Equities (3) M Jul 05 - Jul 05, 18:00-20:45 (F) Steven Janz
ACC 3120 A01 (3269) Intermediate Accounting- Equities (3) M Aug 09 - Aug 09, 18:00-20:45 (F) Steven Janz
ACC 3130 A01 (3270) Advanced Financial Accounting (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (TR) Steven Janz
ACC 4010 A01 (1023) Auditing (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (MW) Guy Legras
ACC 4010 A01 (1023) Auditing (3) M May 24 - May 24, 18:00-20:45 (F) Guy Legras
ACC 4030 A01 (1024) Accounting Theory (3) M Jul 05 - Jul 05, 18:00-20:45 (F) Ainsley Donald
ACC 4030 A01 (1024) Accounting Theory (3) M Aug 09 - Aug 09, 18:00-20:45 (F) Ainsley Donald
ACC 4030 A01 (1024) Accounting Theory (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (MW) Ainsley Donald
ACC 7020 G01 (1374) Managerial Accounting (1.5) M May 03 - May 04, 08:45-15:45 (FS) Robert Biscontri
ACC 7020 G02 (2449) Managerial Accounting (1.5) M May 12 - May 12, 08:45-11:45 (U) Robert Biscontri
ACC 7020 G02 (2449) Managerial Accounting (1.5) M May 10 - May 11, 08:45-15:45 (FS) Robert Biscontri
ACC 7020 G01 (1374) Managerial Accounting (1.5) M May 05 - May 05, 08:45-11:45 (U) Robert Biscontri
FIN 2010 A02 (3284) Introduction to Finance (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (MW) Chi Liao
FIN 2010 A01 (3272) Introduction to Finance (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (TR) Yang Liu
FIN 2010 A02 (3284) Introduction to Finance (3) M Jul 05 - Jul 05, 18:00-20:45 (F) Chi Liao
FIN 2010 A01 (3272) Introduction to Finance (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (W) Yang Liu
FIN 2010 D01 (3285) Introduction to Finance (3) DE May 06 - Jun 13 Ying Zhang
FIN 2010 D01 (3285) Introduction to Finance (3) DE Jul 01 - Aug 09 Ying Zhang
FIN 2010 A02 (3284) Introduction to Finance (3) M Aug 09 - Aug 09, 18:00-20:45 (F) Chi Liao
FIN 2010 A02 (3284) Introduction to Finance (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (T) Chi Liao
FIN 2420 D01 (3286) Financial Risk Management (3) DE May 06 - Jun 13 Lei Lu
FIN 2420 D01 (3286) Financial Risk Management (3) DE Jul 01 - Aug 09 Lei Lu
FIN 2420 A01 (3052) Financial Risk Management (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (TR) Xin Tong
FIN 3010 A01 (3033) Fixed Income Securities (3) M May 06 - Jun 12, 18:15-21:30 (MW) Ying Zhang
FIN 3020 A01 (3034) Portfolio Management (3) M Jun 17 - Jul 24, 18:15-21:30 (MW)  
FIN 3240 D01 (1574) Entrepreneurial Finance (3) DE May 06 - Jun 13 Zhenyu Wu
FIN 3240 D01 (1574) Entrepreneurial Finance (3) DE Jul 01 - Aug 09 Zhenyu Wu
FIN 3410 A01 (1367) Investments (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (TR) Zhengyifan Chen
FIN 3480 A01 (1027) Corporate Finance Theory and Practice (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (MW) XINGYU CHEN
FIN 3480 A01 (1027) Corporate Finance Theory and Practice (3) M Jul 05 - Jul 05, 18:00-20:45 (F) XINGYU CHEN
FIN 3480 A01 (1027) Corporate Finance Theory and Practice (3) M Aug 09 - Aug 09, 18:00-20:45 (F) XINGYU CHEN
FIN 4240 A01 (1969) Financial Modeling (3) M May 07 - Jun 11, 18:15-21:30 (TR) Ying Zhang
FIN 7020 G01 (1409) Corporate Finance (3) M Apr 29 - Jul 08, 18:15-21:30 (M) Alok Dua
FIN 7020 G01 (1409) Corporate Finance (3) M May 04 - May 04, 08:45-16:15 (S) Alok Dua
FIN 7020 A01 (2016) Corporate Finance (3) M Apr 29 - Jul 08, 18:15-21:30 (M) Alok Dua
FIN 7020 A01 (2016) Corporate Finance (3) M May 04 - May 04, 08:45-16:15 (S) Alok Dua
FIN 7140 A01 (1485) Financial Modeling (3) M May 07 - Jun 11, 18:15-21:30 (TR) Ying Zhang
FIN 7140 G01 (1438) Financial Modeling (3) M May 07 - Jun 11, 18:15-21:30 (TR) Ying Zhang
FIN 7180 G01 (1439) Behavioural Finance (3) M Jul 16 - Aug 20, 18:15-21:30 (TR) Chi Liao
FIN 7180 G02 (3746) Behavioural Finance (3) M Jul 16 - Aug 20, 14:00-17:15 (TR) Chi Liao
FIN 7180 A01 (1486) Behavioural Finance (3) M Jul 16 - Aug 20, 18:15-21:30 (TR) Chi Liao
FIN 7180 A02 (3745) Behavioural Finance (3) M Jul 16 - Aug 20, 14:00-17:15 (TR) Chi Liao
FIN 7190 G01 (2451) Fixed Income Securities (3) M May 06 - Jun 12, 18:15-21:30 (MW) Ying Zhang
FIN 7190 A01 (2450) Fixed Income Securities (3) M May 06 - Jun 12, 18:15-21:30 (MW) Ying Zhang
FIN 7192 G01 (2453) Portfolio Management (3) M Jun 17 - Jul 24, 18:15-21:30 (MW)  
FIN 7192 A01 (2452) Portfolio Management (3) M Jun 17 - Jul 24, 18:15-21:30 (MW)  
MIS 7120 G02 (2458) Management Information Systems (1.5) M Jun 09 - Jun 09, 08:45-11:45 (U) Wenxi Pu
MIS 7120 G02 (2458) Management Information Systems (1.5) M Jun 07 - Jun 08, 08:45-15:45 (FS) Wenxi Pu
MIS 7120 G01 (1373) Management Information Systems (1.5) M May 03 - May 04, 08:45-15:45 (FS) Wenxi Pu
MIS 7120 G01 (1373) Management Information Systems (1.5) M May 05 - May 05, 08:45-11:45 (U) Wenxi Pu
ACT 2120 A02 (2443) Interest Theory (3) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-21:45 (TR) Jeffrey Pai
ENTR 2020 D01 (1567) Starting a New Business (3) DE Jul 01 - Aug 09 Wenlong Yuan
ENTR 2030 D01 (1568) Introduction to Entrepreneurship: Business and Social Perspectives (3) DE Jul 01 - Aug 09 Wenlong Yuan
ENTR 3102 A01 (3548) Technological Entrepreneurship (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-17:00 (TR) Xiumei Li
GMGT 1000 A01 (3402) Writing Skills for Business (1.5) M May 06 - Jun 13, 16:00-17:15 (TR) Janine Jeanson
GMGT 1000 A02 (3404) Writing Skills for Business (1.5) M Jul 01 - Aug 09, 16:00-17:15 (TR)  
GMGT 1010 A02 (1030) Business and Society (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:30 (MTWR) Peter Pomart
GMGT 1010 A02 (1030) Business and Society (3) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:30 (F) Peter Pomart
GMGT 1010 A02 (1030) Business and Society (3) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:30 (F) Peter Pomart
GMGT 1010 A01 (1029) Business and Society (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Katherine Davis
GMGT 1010 A01 (1029) Business and Society (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Katherine Davis
GMGT 2010 A02 (1032) Business Communications (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) Rakesh Mittoo
GMGT 2010 A02 (1032) Business Communications (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Rakesh Mittoo
GMGT 2010 A01 (1031) Business Communications (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Rakesh Mittoo
GMGT 2010 A01 (1031) Business Communications (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Rakesh Mittoo
GMGT 2010 A02 (1032) Business Communications (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Rakesh Mittoo
GMGT 2060 A01 (1033) Management and Organizational Theory (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Mojtaba Mohammadnejad Shourkaei
GMGT 2070 A02 (3319) Introduction to Organizational Behaviour (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-11:45 (F)  
GMGT 2070 A02 (3319) Introduction to Organizational Behaviour (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (MW)  
GMGT 2070 A01 (2694) Introduction to Organizational Behaviour (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Raymond Lee
GMGT 2070 A01 (2694) Introduction to Organizational Behaviour (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Raymond Lee
GMGT 2070 A02 (3319) Introduction to Organizational Behaviour (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-11:45 (F)  
GMGT 3300 A01 (1034) Business Law (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Ian Restall
GMGT 3300 A01 (1034) Business Law (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Ian Restall
GMGT 4010 A02 (3405) Strategic Management (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (TR) Alok Dua
GMGT 4010 A01 (2877) Strategic Management (3) M May 06 - Jun 13, 19:00-21:45 (MW) Sean Macdonald
GMGT 4010 A01 (2877) Strategic Management (3) M May 24 - May 24, 19:00-21:45 (F) Sean Macdonald
GMGT 4010 A04 (3590) Strategic Management (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Alok Dua
GMGT 4010 A03 (3589) Strategic Management (3) M May 24 - May 24, 14:15-17:00 (F) Arjun Odedra
GMGT 4010 A03 (3589) Strategic Management (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (MW) Arjun Odedra
GMGT 4210 A01 (1311) Seminar in Management and Capitalism (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-17:00 (TR) Howard Harmatz
GMGT 7210 G01 (1372) Strategy (3) M Jun 07 - Jun 08, 09:30-16:30 (FS) Jie Yang
GMGT 7210 G02 (3705) Strategy (3) M May 26 - May 26, 09:30-12:30 (U) Arvinder Chopra
GMGT 7210 G02 (3705) Strategy (3) M Jun 09 - Jun 09, 09:30-12:30 (U) Arvinder Chopra
GMGT 7210 G02 (3705) Strategy (3) M May 24 - May 25, 09:30-16:30 (FS) Arvinder Chopra
GMGT 7210 G02 (3705) Strategy (3) M Jun 07 - Jun 08, 09:30-16:30 (FS) Arvinder Chopra
GMGT 7210 G01 (1372) Strategy (3) M May 24 - May 25, 09:30-16:30 (FS) Jie Yang
GMGT 7210 G01 (1372) Strategy (3) M Jun 09 - Jun 09, 09:30-12:30 (U) Jie Yang
GMGT 7210 G01 (1372) Strategy (3) M May 26 - May 26, 09:30-12:30 (U) Jie Yang
GMGT 7230 A01 (3420) Negotiations (3) M Jun 18 - Jul 18, 18:15-21:30 (TR) Sean Macdonald
GMGT 7230 G02 (3666) Negotiations (3) M Jun 17 - Jul 22, 18:15-21:30 (MW) Sean Macdonald
GMGT 7230 A02 (3664) Negotiations (3) M Jun 17 - Jul 22, 18:15-21:30 (MW) Sean Macdonald
GMGT 7230 G01 (3419) Negotiations (3) M Jun 18 - Jul 18, 18:15-21:30 (TR) Sean Macdonald
GMGT 7350 G13 (2454) International Management (3) M May 10 - May 11, 09:30-16:30 (FS) Jijun Gao
GMGT 7350 G13 (2454) International Management (3) M Jun 02 - Jun 02, 09:30-12:30 (U) Jijun Gao
GMGT 7350 G13 (2454) International Management (3) M May 31 - Jun 01, 09:30-16:30 (FS) Jijun Gao
GMGT 7350 G13 (2454) International Management (3) M May 12 - May 12, 09:30-12:30 (U) Jijun Gao
GMGT 7370 G01 (1413) Managing Innovation (3) M Jun 22 - Jun 22, 08:30-15:30 (S) Nathan Greidanus
GMGT 7370 G01 (1413) Managing Innovation (3) M Jun 04 - Jun 27, 18:15-21:30 (TR) Nathan Greidanus
HRIR 2440 A02 (1035) Human Resource Management (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Sean Macdonald
SGMT 2200 D01 (3310) Global Management (3) DE May 06 - Jun 13 Rong Zeng
SGMT 2200 A01 (3311) Global Management (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (MW) Rong Zeng
SGMT 2200 A01 (3311) Global Management (3) M May 24 - May 24, 14:15-17:00 (F) Rong Zeng
SGMT 3060 A01 (3309) Strategic Thinking and Cross-Functional Management (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR)  
SGMT 3070 A01 (3312) Current Issues in Strategy and Global Management (3) M May 06 - Jun 13, 19:00-21:45 (MW) Rong Zeng
SGMT 3070 A01 (3312) Current Issues in Strategy and Global Management (3) M May 24 - May 24, 19:00-21:45 (F) Rong Zeng
IDM 1010 A02 (3264) Communication for Career Management (1.5) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MW) Maryam Razzaq
IDM 1010 A02 (3264) Communication for Career Management (1.5) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Maryam Razzaq
IDM 1010 A01 (3064) Communication for Career Management (1.5) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (TR) Kelly Mahoney
IDM 1020 A02 (3267) Data Software for Business (1.5) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MW) Byron Wright
IDM 1020 A02 (3267) Data Software for Business (1.5) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Byron Wright
IDM 1020 A01 (3266) Data Software for Business (1.5) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Byron Wright
IDM 1020 A01 (3266) Data Software for Business (1.5) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MW) Byron Wright
IDM 2010 A01 (3265) Indigenous Peoples and Canadian Business (3) M May 06 - Jun 13, 12:45-14:00 (MTWR) Katherine Davis
IDM 2010 A01 (3265) Indigenous Peoples and Canadian Business (3) M May 24 - May 24, 12:45-14:00 (F) Katherine Davis
IDM 2020 A01 (3132) Introduction to Business Analytics (3) M May 24 - May 24, 14:15-17:00 (F) Farhan Islam
IDM 2020 A01 (3132) Introduction to Business Analytics (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (MW) Farhan Islam
IDM 2982 K01 (1096) Co-op Work Term 1 (1) WKT May 06 - Aug 09 Sean Macdonald
IDM 3010 A01 (3610) Sustainable Business (3) M May 24 - May 24, 18:00-20:45 (F) Rohan Shanker
IDM 3010 A01 (3610) Sustainable Business (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (MW) Rohan Shanker
IDM 3982 K01 (1097) Co-op Work Term 2 (1) WKT May 06 - Aug 09 Sean Macdonald
IDM 4982 K01 (1098) Co-op Work Term 3 (1) WKT May 06 - Aug 09 Sean Macdonald
IDM 7090 G18 (1603) Sustainability and Entrepreneurship Experiential (3) M Aug 07 - Aug 07, 18:15-21:30 (W) Nathan Greidanus
IDM 7090 G18 (1603) Sustainability and Entrepreneurship Experiential (3) M Jun 05 - Jun 26, 18:15-21:30 (W) Nathan Greidanus
IDM 7140 G01 (2463) Co-op for Professional Graduate Programs (3) WKT May 01 - Aug 31 Sean Macdonald
IDM 7510 G02 (3170) Strategic Leadership and Managing Change (1.5) M Jun 21 - Jun 22, 09:30-16:30 (FS) Wenlong Yuan
IDM 7510 G01 (1410) Strategic Leadership and Managing Change (1.5) M Jun 14 - Jun 15, 09:30-16:30 (FS) Wenlong Yuan
IDM 7510 G02 (3170) Strategic Leadership and Managing Change (1.5) M Jun 23 - Jun 23, 09:30-12:30 (U) Wenlong Yuan
IDM 7510 G01 (1410) Strategic Leadership and Managing Change (1.5) M Jun 16 - Jun 16, 09:30-12:30 (U) Wenlong Yuan
PHDM 7140 A37 (3151) MANAGEMENT RESEARCH PROJECT 1 (0) M May 06 - Aug 09 Gady Jacoby
PHDM 7140 A36 (3689) MANAGEMENT RESEARCH PROJECT 1 (0) M May 06 - Aug 09 Lei Lu
PHDM 7140 A02 (3697) MANAGEMENT RESEARCH PROJECT  1 (0) M May 06 - Aug 09 Javad Feiz Abadi
PHDM 7140 A42 (3692) MANAGEMENT RESEARCH PROJECT 1 (0) M May 06 - Aug 09 Nathan Greidanus
PHDM 7140 A41 (3691) MANAGEMENT RESEARCH PROJECT 1 (0) M May 06 - Aug 09 Nathan Greidanus
PHDM 7140 A40 (3690) MANAGEMENT RESEARCH PROJECT 1 (0) M May 06 - Aug 09 Lei Lu
PHDM 7140 A39 (3713) MANAGEMENT RESEARCH PROJECT 1 (0) M May 06 - Aug 09 Lei Lu
PHDM 7150 A2 (3706) MANAGEMENT RESEARCH PROJECT 2 (0) M May 06 - Aug 09 Namita Bhatnagar
PHDM 7150 A32 (3152) MANAGEMENT RESEARCH PROJECT 2 (0) M May 06 - Aug 09 Namita Bhatnagar
MKT 2210 A02 (1038) Fundamentals of Marketing (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Kaushik Bhattacharjee
MKT 2210 A02 (1038) Fundamentals of Marketing (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Kaushik Bhattacharjee
MKT 2210 A02 (1038) Fundamentals of Marketing (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Kaushik Bhattacharjee
MKT 2210 A01 (1037) Fundamentals of Marketing (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Divya Ramachandran
MKT 2210 A01 (1037) Fundamentals of Marketing (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Divya Ramachandran
MKT 3220 A01 (1510) Marketing Research (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-13:30 (TR) Nicholas Borodenko
MKT 3230 A02 (1987) Consumer Behaviour (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) nazanin khaksari
MKT 3230 A02 (1987) Consumer Behaviour (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) nazanin khaksari
MKT 3230 A02 (1987) Consumer Behaviour (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) nazanin khaksari
MKT 3230 A01 (1039) Consumer Behaviour (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR) Subramanian Sivaramakrishnan
MKT 3242 A01 (3262) Brand Management (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Fang Wan
MKT 3242 A01 (3262) Brand Management (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Fang Wan
MKT 3248 A01 (1681) Digital Marketing (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-15:30 (MTWR) Sri Kamatham
MKT 3248 A01 (1681) Digital Marketing (3) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-15:30 (F) Sri Kamatham
MKT 3248 A01 (1681) Digital Marketing (3) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-15:30 (F) Sri Kamatham
MKT 3300 A01 (1040) International Marketing (3) M May 24 - May 24, 14:15-15:30 (F) Fang Wan
MKT 3300 A01 (1040) International Marketing (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-15:30 (MTWR) Fang Wan
MKT 3390 A01 (3263) Integrated Marketing Communications (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Kiran Pedada
MKT 3390 A01 (3263) Integrated Marketing Communications (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Kiran Pedada
MKT 3390 A01 (3263) Integrated Marketing Communications (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Kiran Pedada
MSCI 2150 A04 (2544) Introduction to Management Sciences (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR) Srimantoorao Appadoo
MSCI 2150 A01 (1041) Introduction to Management Sciences (3) M May 24 - May 24, 19:00-21:45 (F) Srimantoorao Appadoo
MSCI 2150 A01 (1041) Introduction to Management Sciences (3) M May 06 - Jun 13, 19:00-21:45 (MW) Srimantoorao Appadoo
OPM 7170 G01 (1484) Project Management (3) M May 07 - Jun 11, 18:15-21:30 (TR) Narendra Malalgoda
OPM 7170 A01 (2459) Project Management (3) M May 07 - Jun 11, 18:15-21:30 (TR) Narendra Malalgoda
OPM 7180 G01 (1441) Sustainable Lean Management (3) M May 08 - Jul 10, 18:15-21:30 (W) Mani Venkatesh
OPM 7180 A01 (2460) Sustainable Lean Management (3) M May 08 - Jul 10, 18:15-21:30 (W) Mani Venkatesh
OPM 7300 G03 (2461) Global Transportation Principles (3) M Jul 15 - Aug 19, 18:15-21:30 (MW) Barry Prentice
OPM 7300 T22 (2462) Global Transportation Principles (3) M Jul 15 - Aug 19, 18:15-21:30 (MW) Barry Prentice
OPM 7300 T25 (3627) Quantitative Supply Chain Management (3) M May 06 - Jun 13, 11:00-13:45 (TR) Srimantoorao Appadoo
SCM 1000 A03 (3261) Introduction to Project Management (1.5) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (T) Farhan Islam
SCM 1000 A02 (3260) Introduction to Project Management (1.5) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (W) Kay(Kitae) Kim
SCM 2160 A01 (1043) Supply Chain and Operations Management (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (MW) Nilushi Ranathunga
SCM 2160 A03 (1431) Supply Chain and Operations Management (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-11:45 (F) Alok Dua
SCM 2160 A03 (1431) Supply Chain and Operations Management (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-11:45 (F) Alok Dua
SCM 2160 A03 (1431) Supply Chain and Operations Management (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (MW) Alok Dua
SCM 2160 A04 (2624) Supply Chain and Operations Management (3) M Jul 01 - Aug 09, 19:00-21:45 (TR) Farhan Islam
SCM 2160 A01 (1043) Supply Chain and Operations Management (3) M May 24 - May 24, 14:15-17:00 (F) Nilushi Ranathunga
SCM 2220 T10 (3571) Supply Chain Business Process (3) M Aug 09 - Aug 09, 14:15-17:00 (F) Maryna Klymchuk
SCM 2220 T10 (3571) Supply Chain Business Process (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-17:00 (MW) Maryna Klymchuk
SCM 2220 T10 (3571) Supply Chain Business Process (3) M Jul 05 - Jul 05, 14:15-17:00 (F) Maryna Klymchuk
SCM 7050 K01 (3061) Co-op in Supply Chain Management and Logistics (3) WKT May 01 - Aug 31 Sean Macdonald
SCM 7052 K01 (3062) Applied Project in Supply Chain Management and Logistics (3) WKT May 01 - Aug 31 Srimantoorao Appadoo
ABIZ 1000 D01 (1683) Introduction to Agribusiness Management (3) DE May 06 - Jun 13 Charles Grant
ABIZ 2610 D01 (1684) Agricultural Law (3) DE May 06 - Jun 13 James Townsend
ABIZ 2620 D01 (1685) Agricultural Human Resource Management (3) DE Jul 01 - Aug 09 Janice Goldsborough
BIOE 4416 T03 (1592) Quality Assurance Systems (3) M May 06 - Jun 13, 09:30-12:30 (TR) Mashiur Rahman
BIOE 7230 A01 (3742) Advanced Topics on Light-Frame Buildings (3) M May 06 - Aug 09, 09:00-11:45 (T) TBA
ENTM 3180 K01 (2089) Field Techniques in Entomology (3) OC Aug 19 - Aug 27,  (UMTWRFS) Jordan Bannerman
HNSC 1200 D01 (1319) Food: Facts and Fallacies (3) DE Jul 01 - Aug 09 Liyana Nimalaratne
HNSC 1200 D01 (1319) Food: Facts and Fallacies (3) DE May 06 - Jun 13 Liyana Nimalaratne
HNSC 1200 A01 (1049) Food: Facts and Fallacies (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Oladipupo Olatunde
HNSC 1200 A01 (1049) Food: Facts and Fallacies (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Oladipupo Olatunde
HNSC 1210 D01 (1320) Nutrition for Health and Changing Lifestyles (3) DE May 06 - Jun 13 Liyana Nimalaratne
HNSC 1210 D01 (1320) Nutrition for Health and Changing Lifestyles (3) DE Jul 01 - Aug 09 Liyana Nimalaratne
HNSC 1210 A01 (1051) Nutrition for Health and Changing Lifestyles (3) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) - Jaspreet Kaur
HNSC 1210 A01 (1051) Nutrition for Health and Changing Lifestyles (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) - Jaspreet Kaur
HNSC 1210 A01 (1051) Nutrition for Health and Changing Lifestyles (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) - Jaspreet Kaur
HNSC 2130 D01 (1443) Nutrition Through the Life Cycle (3) DE May 06 - Jun 13 Snehil Dua
HNSC 2130 D01 (1443) Nutrition Through the Life Cycle (3) DE Jul 01 - Aug 09 Snehil Dua
HNSC 2140 A01 (1054) Basic Principles of Human Nutrition (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Aikaterini Petroulakis
HNSC 2170 A01 (3019) Nutrition for Health Professionals (2) OC Jul 22 - Jul 22,  (M) Kathleen McClinton
HNSC 2170 A01 (3019) Nutrition for Health Professionals (2) OC May 06 - Jul 19 Kathleen McClinton
HNSC 3350 D01 (1629) Culture and Food Patterns (3) DE May 06 - Jun 13 Leslie Redmond
HNSC 3350 D01 (1629) Culture and Food Patterns (3) DE Jul 01 - Aug 09 Leslie Redmond
HNSC 7710 A01 (3602) Applied Human Nutrition Practicum 2 (6) M Apr 15 - Jul 19 Semone Myrie
HNSC 7720 A01 (3254) Applied Human Nutrition Practicum 3 (6) M Apr 15 - Jul 19 Semone Myrie
HNSC 7750 A01 (3252) Advanced Applied Human Nutrition III (3) M Apr 15 - Jul 19, 09:00-12:00 (M) Maria Baranowski
HNSC 7760 A01 (3253) Practice-Based Dietetic Research (3) M Apr 15 - Jul 19, 13:00-16:00 (M) Semone Myrie
AGRI 2002 K01 (1531) Agricultural and Food Sciences Co-operative Education Work Term 1 (3) WKT May 01 - Aug 31 Michel Aliani
AGRI 2030 A01 (1489) Technical Communications (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Kathleen Wilson
AGRI 3002 K01 (1532) Agricultural and Food Sciences Co-operative Education Work Term 2 (3) WKT May 01 - Aug 31 Michel Aliani
AGRI 4002 K01 (1533) Agricultural and Food Sciences Co-operative Education Work Term 3 (3) WKT May 01 - Aug 31 Michel Aliani
SOIL 3610 K01 (1872) Field Methods in Land Resource Science (3) OC Aug 22 - Aug 31, 08:30-20:30 (UMTWRFS) Mario Tenuta
EDUB 3502 T01 (3579) The Crayon Factory: Decolonizing Art Education (3) M Aug 06 - Aug 22, 13:00-16:00 (MTWR) Leah Fontaine
EDUB 3502 T44 (3567) Climate Change Education (3) M Jul 03 - Jul 17, 09:00-12:00 (MTWRF) Kathryn Riley
EDUB 5014 A01 (3560) Pedagogy and Film (3) M Aug 06 - Aug 20, 09:00-12:00 (MTWRF) Rafael Iwamoto Tosi
EDUB 5220 T01 (3568) Teaching for Social Justice in the K-12 Context (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (MW) Shannon Moore
EDUB 5220 T08 (3580) The Crayon Factory: Decolonizing Art Education (3) M Aug 06 - Aug 22, 13:00-16:00 (MTWR) Leah Fontaine
EDUB 5220 T06 (3569) Contemporary Issues in Science Curriculum, Teaching & Learning (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (MW) Latika Raisinghani
EDUB 5470 T02 (3578) Problem-solving in K-12 Mathematics Classrooms (3) M Jul 03 - Jul 17, 13:00-16:00 (MTWRF) Christopher Charles
EDUB 5514 A01 (3561) Assessment and Testing of ESL/EAL Learners (3) M May 06 - Jun 10, 17:30-20:45 (MW) Cintia Bentes Rodrigues Da Costa
EDUB 5516 A01 (3562) Teaching Literacy, Academics, and Language (LAL) Learners (3) M Aug 12 - Aug 16, 13:00-17:00 (MTWRF) Rachael Fecyk-Lamb
EDUB 5516 A01 (3562) Teaching Literacy, Academics, and Language (LAL) Learners (3) M Jul 29 - Aug 01, 13:00-17:00 (MTWR) Rachael Fecyk-Lamb
EDUB 7090 A01 (3563) Seminar in Reading Processes (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (MW) Xiaoxiao Du
EDUB 7212 A01 (1509) Critical Applied Linguistics in a Global Context (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (TR) Rafael Iwamoto Tosi
EDUB 7540 A01 (1518) Final Seminar in Curriculum, Teaching and Learning (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-12:00 (TR) Yi Li
EDUB 7540 A54 (3550) Final Seminar in Curriculum, Teaching and Learning (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-12:00 (TR) Yi Li
EDUB 7560 A01 (2917) Theory and Practice of Curriculum Design and Development (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (TR) Warren Nickerson
EDUB 7700 A01 (3564) Contemplative, Holistic, and Integrative Education: The Self (3) M Jul 03 - Jul 17, 09:00-12:00 (MTWRF) Wayne Serebrin
EDUB 7710 A01 (3565) Contemplative, Holistic, and Integrative Education: The Social, Cultural, and Ecological (3) M Jul 18 - Jul 31, 13:00-16:30 (MTWRF) Kathryn Riley
EDUA 5012 D01 (1519) Legal and Administrative Aspects of Schools for Clinicians (3) DE May 06 - Jun 13 Wayne Davies
EDUA 5040 A01 (2373) Personnel Administration in Education (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (MW) Cara Colorado
EDUA 5080 T15 (3584) Comparing Educational Organizations - The Politics of Diversity and Equity 1 (3) M Jul 11 - Jul 17, 08:30-12:00 (MTWRF) Robert Mizzi
EDUA 5080 T15 (3584) Comparing Educational Organizations - The Politics of Diversity and Equity 1 (3) M Jul 03 - Jul 09, 08:30-12:00 (MTWRF) Robert Mizzi
EDUA 5090 T03 (3585) Comparing Educational Organizations:  The Politics of Diversity and Equity 2a (3) M Jul 03 - Jul 09, 13:00-16:30 (MTWRF) Merli Tamtik
EDUA 5090 T03 (3585) Comparing Educational Organizations:  The Politics of Diversity and Equity 2a (3) M Jul 11 - Jul 17, 13:00-16:30 (MTWF) Merli Tamtik
EDUA 5480 A02 (1136) Counselling Skills (3) M Jul 03 - Jul 17, 09:00-12:00 (MTWRF) Trevi Freeze
EDUA 5480 A01 (1135) Counselling Skills (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (MW) Michele Catalano
EDUA 5500 A01 (1312) Theories and Issues in Counselling (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (TR) Linda Burnside
EDUA 5530 A01 (1587) Secondary School Counselling (3) M Jul 03 - Jul 17, 09:00-12:00 (MTWRF) Seijiro Tsuchi
EDUA 5540 A01 (1137) Group Counselling (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (TR) Andrea Klepatz
EDUA 5632 A01 (3555) Assessment and Instruction in Inclusive Education (6) M Aug 01 - Aug 26, 08:30-12:30 (MTWRF) Charles Bendu
EDUA 5642 A01 (3556) Inclusive Education: Transition from School to Adult Life (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (MW) Marylyn Fisher
EDUA 5662 A01 (1851) Delivering Supports for Inclusive Education (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (TR) Terence Skarban
EDUA 5680 A01 (1138) Promoting Responsible Behaviour in Educational Settings (3) M Aug 06 - Aug 22, 13:00-16:00 (MTWR) Donald Freeze
EDUA 5730 T54 (3714) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 1 (3) OC Jun 10 - Jun 10, 16:00-19:00 (M) Tanya McDougall
EDUA 5730 T54 (3714) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 1 (3) OC May 21 - May 21, 16:00-19:00 (T) Tanya McDougall
EDUA 5730 T54 (3714) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 1 (3) OC May 11 - May 11, 08:30-12:00 (S) Tanya McDougall
EDUA 5730 T54 (3714) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 1 (3) OC May 25 - May 25, 08:30-12:00 (S) Tanya McDougall
EDUA 5730 T54 (3714) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 1 (3) OC Jun 15 - Jun 15, 08:30-12:00 (S) Tanya McDougall
EDUA 5730 T54 (3714) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 1 (3) OC May 13 - May 14, 08:30-12:00 (MT) Tanya McDougall
EDUA 5730 T54 (3714) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 1 (3) OC May 08 - May 08, 16:00-19:00 (W) Tanya McDougall
EDUA 5730 T54 (3714) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 1 (3) OC Jun 12 - Jun 12, 16:00-19:00 (W) Tanya McDougall
EDUA 5730 T55 (3717) Literacy Development in FN Contexts (3) OC Jul 08 - Jul 12, 08:30-16:30 (MTWRF) Lyle Wood
EDUA 5730 T04 (3581) Family Counselling (3) M Jul 03 - Jul 17, 13:00-16:00 (MTWRF) Michele Catalano
EDUA 5730 T54 (3714) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 1 (3) OC May 06 - May 06, 16:00-19:00 (M) Tanya McDougall
EDUA 5730 T06 (3582) Disability Studies and Inclusion (3) M Jul 03 - Jul 17, 09:00-12:00 (MTWRF) Michael Baker
EDUA 5740 T54 (3715) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 2 (3) OC May 13 - May 14, 13:00-16:30 (MT) Tanya McDougall
EDUA 5740 T54 (3715) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 2 (3) OC Jun 15 - Jun 15, 13:00-16:30 (S) Tanya McDougall
EDUA 5740 T54 (3715) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 2 (3) OC May 25 - May 25, 13:00-16:30 (S) Tanya McDougall
EDUA 5740 T54 (3715) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 2 (3) OC May 07 - May 07, 16:00-19:00 (T) Tanya McDougall
EDUA 5740 T54 (3715) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 2 (3) OC Jun 13 - Jun 13, 16:00-19:00 (R) Tanya McDougall
EDUA 5740 T54 (3715) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 2 (3) OC Jun 11 - Jun 11, 16:00-19:00 (T) Tanya McDougall
EDUA 5740 T54 (3715) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 2 (3) OC May 23 - May 23, 16:00-19:00 (R) Tanya McDougall
EDUA 5740 T54 (3715) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 2 (3) OC May 09 - May 09, 16:00-19:00 (R) Tanya McDougall
EDUA 5740 T54 (3715) Reconciliation through Trauma Informed Pedagogy 2 (3) OC May 11 - May 11, 13:00-16:30 (S) Tanya McDougall
EDUA 7082 A01 (3557) Indigenous Instructional Leadership (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (TR) Martha Ford
EDUA 7100 T14 (3586) Comparing Educational Organizations: The Politics of Diversity and Equity 2b (3) M Jul 11 - Jul 17, 13:00-16:30 (MTWRF) Robert Mizzi
EDUA 7100 T14 (3586) Comparing Educational Organizations: The Politics of Diversity and Equity 2b (3) M Jul 03 - Jul 09, 13:00-16:30 (MTWRF) Robert Mizzi
EDUA 7760 A01 (3558) Interview Techniques with Children and Adolescents (3) M May 06 - Jun 13, 17:30-20:30 (TR) Grace Ukasoanya
EDUA 7830 A01 (3559) Engaging with Research in Education (3) M Jul 03 - Jul 17, 09:00-12:00 (MTWRF) Lucy Fowler
EDUA 7830 A02 (3699) Engaging with Research in Education (3) M Jul 03 - Jul 17, 09:00-12:00 (MTWRF) TBA
EDUA 7840 A01 (2495) Qualitative Research Methods in Education (3) M May 11 - Jun 15, 09:00-16:00 (S) Bruno De Oliveira Jayme
EDUA 7860 T07 (3583) Land-Based Institute (3) M May 06 - May 06, 17:30-20:30 (M) Amy Farrell-Morneau
EDUA 7860 T07 (3583) Land-Based Institute (3) M Jul 29 - Aug 02, 09:30-16:30 (MTWRF) Amy Farrell-Morneau
EDUC 7050 T12 (2692) Advanced Research Methodology (3) M Jul 02 - Aug 01, 09:00-12:30 (TR) Martha Koch
ARCG 6102 T03 (3704) Interior Design Precedent Study and Analysis (3) (3) M May 06 - Jun 13, 11:30-14:30 (W) Kelley Beaverford
ARCG 7070 T69 (3054) Remapping & Rewriting Public Space: Decolonizing Winnipeg's Landscape Through Storied Design (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (MW) Honoure Black
ARCG 7070 T74 (3750) Cha-no-yu Readings (3) M May 06 - Aug 09 Mira Locher
ARCG 7080 T74 (1842) Intermediate GIS (3) M Jul 01 - Aug 09, 17:30-20:15 (TR) TBA
ARCG 7102 T16 (3598) Ligneous Artefacts _ The Shared Path (6) M May 01 - May 31, 09:00-16:00 (MTWRF) Dietmar Straub
ARCG 7150 K01 (1552) Cooperative Education/ Integrated Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 TBA
ARCG 7250 K01 (1652) Cooperative Education/ Integrated Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 TBA
ARCG 7350 K01 (1638) Cooperative Education/ Integrated Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 TBA
EVDS 1600 D01 (1631) Introduction to Environmental Design (3) DE Jul 01 - Aug 09 Honoure Black
EVDS 1602 D01 (1632) Visual Literacy (3) DE Jul 01 - Aug 09 Scott Barham
EVDS 1660 D01 (1522) History of Culture, Ideas and Environment 1 (3) DE May 06 - Jun 13 Honoure Black
EVDS 1670 D01 (1523) History of Culture, Ideas and Environment 2 (3) DE Jul 01 - Aug 09 Honoure Black
EVDS 1680 D01 (1633) Environmental Technology (3) DE May 06 - Jun 13 Suchita Ghosh
EVDS 3710 T33 (3055) Remapping & Rewriting Public Space: Decolonizing Winnipeg's Landscape Through Storied Design (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (MW) Honoure Black
EVDS 3710 T38 (3669) Exhibitory Contexts (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Ainsley Johnston
EVDS 3800 K01 (1490) Cooperative Education/Integrated Work Term 1 (1) WKT May 06 - Aug 09 TBA
EVDS 3900 K01 (1836) Cooperative Education/Integrated Work Term 2 (1) WKT May 06 - Aug 09 TBA
EVDS 4800 K01 (1837) Cooperative Education/Integrated Work Term 3 (1) WKT May 06 - Aug 09 TBA
EVDS 4900 K01 (1551) Cooperative Education/Integrated Work Term 4 (1) WKT May 06 - Aug 09 TBA
EVIE 4008 D01 (1610) Design Media (AutoCAD) (3) DE Jul 01 - Aug 09 Richard Hiebert
EVIE 4014 D01 (1623) Advanced Interior Design Media (3) DE Jul 01 - Aug 09 Richard Hiebert
IDES 7290 A01 (1455) Work Experience Program (0) OC May 06 - Aug 09 Katherine Isaac
LARC 7400 A07 (1651) Landscape Topics (3) M Jul 01 - Aug 09 Jean Trottier
LARC 7400 A06 (1650) Landscape Topics (3) M Jul 01 - Aug 09 Anna Thurmayr
LARC 7400 A09 (1557) Landscape Topics (3) M Jul 01 - Aug 09 Kamni Gill
LARC 7400 A08 (1562) Landscape Topics (3) M Jul 01 - Aug 09 Leanne Muir
LARC 7400 A05 (1649) Landscape Topics (3) M Jul 01 - Aug 09 Alan Tate
LARC 7400 A02 (1647) Landscape Topics (3) M Jul 01 - Aug 09 Marcella Eaton
LARC 7400 A01 (1646) Landscape Topics (3) M Jul 01 - Aug 09 Brenda Brown
LARC 7400 A04 (1644) Landscape Topics (3) M Jul 01 - Aug 09 Dietmar Straub
LARC 7400 A03 (1648) Landscape Topics (3) M Jul 01 - Aug 09 Frits Van Loon
LAW 3990 A14 (3601) Externship Northern Manitoba (12) OC May 06 - Aug 09 TBA
PHMD 2020 A01 (2637) Introductory Pharmacy Practice Experience - Community (4) OC Jun 03 - Jun 28 Kelly Brink
PHMD 2030 A01 (1895) Introductory Pharmacy Practice Experience - Hospital (4) OC Jun 03 - Aug 16 Kelly Brink
PHMD 4000 A02 (2350) Pharmacy Research Project (6) OC Jul 02 - Aug 25 Samantha Pauls
PHMD 4000 A01 (2314) Pharmacy Research Project (6) OC May 06 - Aug 23 Samantha Pauls
PHMD 4020 A02 (2352) Advanced Pharmacy Practice Experience- Community (8) OC Jul 02 - Aug 23 Kelly Brink
PHMD 4020 A01 (2351) Advanced Pharmacy Practice Experience- Community (8) OC May 06 - Jun 28 Kelly Brink
PHMD 4040 A02 (2354) Advanced Pharmacy Practice Experience-Primary Care (8) OC Jul 02 - Aug 23 Kelly Brink
PHMD 4040 A01 (2353) Advanced Pharmacy Practice Experience-Primary Care (8) OC May 06 - Jun 28 Kelly Brink
PHMD 4060 A02 (2358) Advanced Pharmacy Practice Experience- Elective (8) OC Jul 02 - Aug 23 Kelly Brink
PHRM 7102 A01 (3148) Pharmacoepidemiology (3) B May 01 - Aug 31, 14:00-17:00 (MF) Silvia Alessi-Severini
PHRM 7120 T02 (3202) Medical & Scientific Writing (3) B May 06 - Aug 09, 10:30-12:00 (W) Lucy Marzban
PHRM 7120 T01 (3097) Scientific Writing (3) B May 01 - Aug 31, 13:00-14:00 (W) Sherif Eltonsy
SWRK 1200 D01 (3545) Introduction to Canadian Social Welfare (3) DE Jun 06 - Jun 06, 18:00-19:50 (R) Carla Gibson Smith
SWRK 1200 D01 (3545) Introduction to Canadian Social Welfare (3) DE Jul 04 - Jul 04, 18:00-19:50 (R) Carla Gibson Smith
SWRK 1200 D01 (3545) Introduction to Canadian Social Welfare (3) DE Aug 01 - Aug 01, 18:00-19:50 (R) Carla Gibson Smith
SWRK 1200 D01 (3545) Introduction to Canadian Social Welfare (3) DE May 09 - May 09, 18:00-19:50 (R) Carla Gibson Smith
SWRK 1210 D01 (3288) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) DE Jun 11 - Jun 11, 18:00-19:50 (T)  
SWRK 1210 D01 (3288) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) DE May 14 - May 14, 18:00-19:50 (T)  
SWRK 1210 D01 (3288) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) DE May 07 - May 07, 18:00-19:50 (T)  
SWRK 1210 D01 (3288) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) DE May 28 - May 28, 18:00-19:50 (T)  
SWRK 1210 D01 (3288) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) DE May 21 - May 21, 18:00-19:50 (T)  
SWRK 1210 D01 (3288) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) DE Jun 04 - Jun 04, 18:00-19:50 (T)  
SWRK 1210 G76 (3231) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) OC May 13 - May 24, 09:00-12:00 (M) Tina Doerksen
SWRK 1210 G77 (3600) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) OC May 06 - May 10, 09:00-15:00 (MTWRF)  
SWRK 1210 G76 (3231) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) OC May 06 - May 10, 09:00-15:00 (MTWRF) Tina Doerksen
SWRK 1210 G77 (3600) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) OC May 21 - May 21, 09:00-12:00 (T)  
SWRK 1210 G77 (3600) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) OC May 13 - May 13, 09:00-12:00 (M)  
SWRK 1210 G76 (3231) Wâhkôhtowin: We are All Related (3) OC May 21 - May 21, 09:00-12:00 (T) Tina Doerksen
SWRK 1220 D01 (3329) Social Justice, Diversity and Human Rights (3) DE May 30 - May 30, 18:00-19:50 (R)  
SWRK 1220 D01 (3329) Social Justice, Diversity and Human Rights (3) DE Jul 11 - Jul 11, 18:00-19:50 (R)  
SWRK 1220 D01 (3329) Social Justice, Diversity and Human Rights (3) DE Jun 13 - Jun 13, 18:00-19:50 (R)  
SWRK 1220 D01 (3329) Social Justice, Diversity and Human Rights (3) DE Aug 08 - Aug 08, 18:00-19:50 (R)  
SWRK 1220 D01 (3329) Social Justice, Diversity and Human Rights (3) DE May 16 - May 16, 18:00-19:50 (R)  
SWRK 1230 D01 (3330) Community Health and Well-Being: Imagination for Social Work Practice (3) DE Jul 29 - Jul 29, 18:00-19:50 (M) Nina Condo
SWRK 1230 D01 (3330) Community Health and Well-Being: Imagination for Social Work Practice (3) DE May 27 - May 27, 18:00-19:50 (M) Nina Condo
SWRK 1230 D01 (3330) Community Health and Well-Being: Imagination for Social Work Practice (3) DE Jun 10 - Jun 10, 18:00-19:50 (M) Nina Condo
SWRK 1230 D01 (3330) Community Health and Well-Being: Imagination for Social Work Practice (3) DE May 06 - May 06, 18:00-19:50 (M) Nina Condo
SWRK 1230 D01 (3330) Community Health and Well-Being: Imagination for Social Work Practice (3) DE Jul 08 - Jul 08, 18:00-19:50 (M) Nina Condo
SWRK 2000 D01 (3344) Anti-racist Social Work Practice (3) DE Jun 05 - Jun 05, 18:00-19:50 (W) Md. Saidur Sumon
SWRK 2000 D01 (3344) Anti-racist Social Work Practice (3) DE May 15 - May 15, 18:00-19:50 (W) Md. Saidur Sumon
SWRK 2000 D01 (3344) Anti-racist Social Work Practice (3) DE May 22 - May 22, 18:00-19:50 (W) Md. Saidur Sumon
SWRK 2000 D01 (3344) Anti-racist Social Work Practice (3) DE May 08 - May 08, 18:00-19:50 (W) Md. Saidur Sumon
SWRK 2000 D01 (3344) Anti-racist Social Work Practice (3) DE May 29 - May 29, 18:00-19:50 (W) Md. Saidur Sumon
SWRK 2010 D01 (3336) Indigenization and Decolonization in Social Work (3) DE Jul 02 - Jul 02, 18:00-19:50 (T)  
SWRK 2010 D01 (3336) Indigenization and Decolonization in Social Work (3) DE Jul 09 - Jul 09, 18:00-19:50 (T)  
SWRK 2010 D01 (3336) Indigenization and Decolonization in Social Work (3) DE Jul 30 - Jul 30, 18:00-19:50 (T)  
SWRK 2010 D01 (3336) Indigenization and Decolonization in Social Work (3) DE Jul 23 - Jul 23, 18:00-19:50 (T)  
SWRK 2010 D01 (3336) Indigenization and Decolonization in Social Work (3) DE Jul 16 - Jul 16, 18:00-19:50 (T)  
SWRK 2030 G68 (3287) Communication and Relational Skills in Social Work (3) OC May 07 - Jun 11, 09:00-16:00 (T)  
SWRK 2030 D01 (3351) Communication and Relational Skills in Social Work (3) DE May 15 - May 15, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 2030 D01 (3351) Communication and Relational Skills in Social Work (3) DE Jul 10 - Jul 10, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 2030 D01 (3351) Communication and Relational Skills in Social Work (3) DE Jul 24 - Jul 24, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 2030 D01 (3351) Communication and Relational Skills in Social Work (3) DE May 08 - May 08, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 2030 D01 (3351) Communication and Relational Skills in Social Work (3) DE Jun 12 - Jun 12, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 2030 D01 (3351) Communication and Relational Skills in Social Work (3) DE Aug 07 - Aug 07, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 2030 D01 (3351) Communication and Relational Skills in Social Work (3) DE Jul 17 - Jul 17, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 2030 D01 (3351) Communication and Relational Skills in Social Work (3) DE May 29 - May 29, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 2040 G68 (3246) Social Welfare Policy: Analysis and Advocacy (3) OC May 01 - Jun 05, 09:00-16:00 (W)  
SWRK 2110 G76 (3232) Emergence of the Canadian Social Welfare State (3) OC May 27 - Jul 26, 09:00-15:00 (M) Sophia Ali
SWRK 3150 G79 (1194) Field Instruction 1 (12) OC Jul 09 - Aug 06, 12:00-14:00 (T)  
SWRK 3150 G79 (1194) Field Instruction 1 (12) OC May 15 - May 15, 12:00-14:00 (W)  
SWRK 3150 G79 (1194) Field Instruction 1 (12) OC May 21 - Jun 11, 12:00-14:00 (T)  
SWRK 3152 G62 (1826) Field Instruction 1 Prior Learning Assessment and Recognition (12) OC Jul 01 - Aug 09 Jill Hodgson
SWRK 3152 G62 (1826) Field Instruction 1 Prior Learning Assessment and Recognition (12) OC May 06 - Jun 13 Jill Hodgson
SWRK 3152 G62 (1826) Field Instruction 1 Prior Learning Assessment and Recognition (12) OC May 09 - May 09, 17:00-18:00 (R) Jill Hodgson
SWRK 3160 A01 (3364) Feminist Perspectives in Social Work Practice and Social Welfare Policy (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (R) Patricia Ukoli
SWRK 3160 A01 (3364) Feminist Perspectives in Social Work Practice and Social Welfare Policy (3) M Jul 01 - Aug 09, 18:00-20:45 (R) Patricia Ukoli
SWRK 3160 D01 (3347) Feminist Perspectives in Social Work Practice and Social Welfare Policy (3) DE Jul 17 - Jul 17, 18:00-19:50 (W) Shari Block
SWRK 3160 D01 (3347) Feminist Perspectives in Social Work Practice and Social Welfare Policy (3) DE Jul 03 - Jul 03, 18:00-19:50 (W) Shari Block
SWRK 3160 D01 (3347) Feminist Perspectives in Social Work Practice and Social Welfare Policy (3) DE Jul 31 - Jul 31, 18:00-19:50 (W) Shari Block
SWRK 3160 D01 (3347) Feminist Perspectives in Social Work Practice and Social Welfare Policy (3) DE Jul 24 - Jul 24, 18:00-19:50 (W) Shari Block
SWRK 3160 D01 (3347) Feminist Perspectives in Social Work Practice and Social Welfare Policy (3) DE Jul 10 - Jul 10, 18:00-19:50 (W) Shari Block
SWRK 3180 A01 (3366) Social Work Practice with Immigrants and Refugees (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR)  
SWRK 3250 G62 (3638) Prior Learning Assessment and Recognition (PLAR) (7.5) OC May 06 - Jun 13 Jill Hodgson
SWRK 3250 G62 (3638) Prior Learning Assessment and Recognition (PLAR) (7.5) OC Jul 01 - Aug 09 Jill Hodgson
SWRK 4120 G79 (1436) Field Instruction 2 (12) OC Jul 11 - Aug 08, 12:00-14:00 (R)  
SWRK 4120 G79 (1436) Field Instruction 2 (12) OC May 16 - Jun 13, 12:00-14:00 (R)  
SWRK 4254 D01 (3359) Substance Use, Mental Health, and Social Work (3) DE Jul 25 - Jul 25, 18:00-19:50 (R)  
SWRK 4254 D01 (3359) Substance Use, Mental Health, and Social Work (3) DE Jul 11 - Jul 11, 18:00-19:50 (R)  
SWRK 4254 D02 (3698) Substance Use, Mental Health, and Social Work (3) DE Jul 04 - Jul 04, 18:00-19:50 (R) Leah Gudbjartson
SWRK 4254 D02 (3698) Substance Use, Mental Health, and Social Work (3) DE Jul 11 - Jul 11, 18:00-19:50 (R) Leah Gudbjartson
SWRK 4254 D01 (3359) Substance Use, Mental Health, and Social Work (3) DE Jul 04 - Jul 04, 18:00-19:50 (R)  
SWRK 4254 D01 (3359) Substance Use, Mental Health, and Social Work (3) DE Jul 18 - Jul 18, 18:00-19:50 (R)  
SWRK 4254 D01 (3359) Substance Use, Mental Health, and Social Work (3) DE Aug 01 - Aug 01, 18:00-19:50 (R)  
SWRK 4254 D02 (3698) Substance Use, Mental Health, and Social Work (3) DE Jul 18 - Jul 18, 18:00-19:50 (R) Leah Gudbjartson
SWRK 4254 D02 (3698) Substance Use, Mental Health, and Social Work (3) DE Aug 01 - Aug 01, 18:00-19:50 (R) Leah Gudbjartson
SWRK 4254 D02 (3698) Substance Use, Mental Health, and Social Work (3) DE Jul 25 - Jul 25, 18:00-19:50 (R) Leah Gudbjartson
SWRK 4256 D01 (3357) Trauma-Focused Social Work Practice: Legacies, Development, Post-Traumatic Growth (3) DE May 28 - May 28, 18:00-19:50 (T) Kathryn Levine
SWRK 4256 D01 (3357) Trauma-Focused Social Work Practice: Legacies, Development, Post-Traumatic Growth (3) DE Jun 11 - Jun 11, 18:00-19:50 (T) Kathryn Levine
SWRK 4256 D01 (3357) Trauma-Focused Social Work Practice: Legacies, Development, Post-Traumatic Growth (3) DE Jun 04 - Jun 04, 18:00-19:50 (T) Kathryn Levine
SWRK 4256 D01 (3357) Trauma-Focused Social Work Practice: Legacies, Development, Post-Traumatic Growth (3) DE May 14 - May 14, 18:00-19:50 (T) Kathryn Levine
SWRK 4256 D01 (3357) Trauma-Focused Social Work Practice: Legacies, Development, Post-Traumatic Growth (3) DE May 07 - May 07, 18:00-19:50 (T) Kathryn Levine
SWRK 4256 A01 (3373) Trauma-Focused Social Work Practice: Legacies, Development, Post-Traumatic Growth (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (T) Kathryn Levine
SWRK 4256 A01 (3373) Trauma-Focused Social Work Practice: Legacies, Development, Post-Traumatic Growth (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (T) Kathryn Levine
SWRK 4258 D02 (3695) Loss, Grief, Bereavement and Social Work (3) DE May 23 - May 23, 18:00-19:50 (R) Charity Hudson
SWRK 4258 D01 (3362) Loss, Grief, Bereavement and Social Work (3) DE May 30 - May 30, 18:00-19:50 (R) Brenda Bacon
SWRK 4258 D01 (3362) Loss, Grief, Bereavement and Social Work (3) DE Jun 06 - Jun 06, 18:00-19:50 (R) Brenda Bacon
SWRK 4258 D01 (3362) Loss, Grief, Bereavement and Social Work (3) DE May 23 - May 23, 18:00-19:50 (R) Brenda Bacon
SWRK 4258 D01 (3362) Loss, Grief, Bereavement and Social Work (3) DE May 09 - May 09, 18:00-19:50 (R) Brenda Bacon
SWRK 4258 D01 (3362) Loss, Grief, Bereavement and Social Work (3) DE May 16 - May 16, 18:00-19:50 (R) Brenda Bacon
SWRK 4258 D02 (3695) Loss, Grief, Bereavement and Social Work (3) DE Jun 06 - Jun 06, 18:00-19:50 (R) Charity Hudson
SWRK 4258 D02 (3695) Loss, Grief, Bereavement and Social Work (3) DE May 16 - May 16, 18:00-19:50 (R) Charity Hudson
SWRK 4258 D02 (3695) Loss, Grief, Bereavement and Social Work (3) DE May 30 - May 30, 18:00-19:50 (R) Charity Hudson
SWRK 4258 D02 (3695) Loss, Grief, Bereavement and Social Work (3) DE May 09 - May 09, 18:00-19:50 (R) Charity Hudson
SWRK 4286 D01 (3365) Mino Shkaabis with First Nations, Metis, Inuit Children, Youth and Families: Critical Analysis (3) DE Jul 03 - Jul 03, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 4286 D01 (3365) Mino Shkaabis with First Nations, Metis, Inuit Children, Youth and Families: Critical Analysis (3) DE Jul 24 - Jul 24, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 4286 D01 (3365) Mino Shkaabis with First Nations, Metis, Inuit Children, Youth and Families: Critical Analysis (3) DE Jul 17 - Jul 17, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 4286 D01 (3365) Mino Shkaabis with First Nations, Metis, Inuit Children, Youth and Families: Critical Analysis (3) DE Jul 31 - Jul 31, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 4286 D01 (3365) Mino Shkaabis with First Nations, Metis, Inuit Children, Youth and Families: Critical Analysis (3) DE Jul 10 - Jul 10, 18:00-19:50 (W)  
SWRK 4288 G68 (3594) Mino Pimatisiwin in Northern Rural and Isolated Communities Focusing on Treaties 5 and 10 (3) OC Jun 19 - Jun 19, 09:00-16:00 (W) Inez Vystrcil
SWRK 4288 G68 (3594) Mino Pimatisiwin in Northern Rural and Isolated Communities Focusing on Treaties 5 and 10 (3) OC Jun 12 - Jun 12, 09:00-16:00 (W) Inez Vystrcil
SWRK 4288 G68 (3594) Mino Pimatisiwin in Northern Rural and Isolated Communities Focusing on Treaties 5 and 10 (3) OC Jun 17 - Jun 17, 09:00-16:00 (M) Inez Vystrcil
SWRK 4288 G68 (3594) Mino Pimatisiwin in Northern Rural and Isolated Communities Focusing on Treaties 5 and 10 (3) OC Jun 10 - Jun 10, 09:00-16:00 (M) Inez Vystrcil
SWRK 4288 G68 (3594) Mino Pimatisiwin in Northern Rural and Isolated Communities Focusing on Treaties 5 and 10 (3) OC Jun 14 - Jun 14, 09:00-16:00 (F) Inez Vystrcil
SWRK 6050 A01 (1879) Field Practice (6) OC Jul 01 - Aug 09 Karen McKim
SWRK 6050 A01 (1879) Field Practice (6) OC May 06 - Jun 13 Karen McKim
SWRK 7220 T34 (3723) Parenting Theories and Interventions (3) OC Jul 01 - Aug 09  
SWRK 7220 T34 (3723) Parenting Theories and Interventions (3) OC May 06 - Jun 13  
SWRK 7230 T06 (3119) Immigrants, Refugees & Resettlement (3) OC May 13 - May 17, 08:30-12:00 (MTWRF)  
SWRK 7230 T06 (3119) Immigrants, Refugees & Resettlement (3) OC May 13 - May 17, 13:00-16:00 (MTWRF)  
SWRK 7230 T05 (3018) Evaluation of Family, Health and Social Development Programs (3) M Jun 03 - Jun 07, 08:30-16:30 (MTWRF)  
SWRK 7790 A01 (1890) Project/Thesis Seminar 2 (0) M May 13 - May 13, 09:00-16:00 (M)  
SWRK 7800 A01 (1434) Indigenism (3) M Jun 17 - Jun 21, 09:00-16:00 (MTWRF) Nicole Klymochko
SWRK 7810 A01 (1435) Anti-Colonial Social Work (3) M May 07 - Jun 11, 09:00-16:00 (T) Nicole Klymochko
SWRK 7820 A01 (1891) Project Seminar 3 (3) M Jun 24 - Jun 24, 09:00-16:00 (M)  
MDFY 2090 A01 (2097) Normal Childbearing Clinical Practice and Tutorial (12) OC Apr 28 - Aug 02, 09:00-12:00 () Heidi Elias
MDFY 2090 A01 (2097) Normal Childbearing Clinical Practice and Tutorial (12) OC Apr 28 - Aug 02, 00:00-23:59 (UMTWRFS) Heidi Elias
MDFY 3010 A01 (3619) Advanced Clinical Skills I (3) M Aug 26 - Aug 30, 08:30-17:00 (MTWRF) Fleur McEvoy
MDFY 3030 A01 (2731) Interprofessional Practice I (6) OC Apr 28 - Jun 09, 00:00-23:59 (UMTWRFS) Heidi Elias
MDFY 3032 A01 (2733) Interprofessional Practice II (6) OC Jun 10 - Jul 22, 00:00-23:59 (UMTWRFS) Heidi Elias
MDFY 4010 A01 (3044) Advanced Clinical Skills II (3) M Aug 26 - Aug 30, 08:30-17:00 (MTWRF) Fleur McEvoy
NURS 0500 G06 (3013) Preparation for Professional Practice (0) M May 06 - Aug 09 Pat Pruden
NURS 0500 G05 (3012) Preparation for Professional Practice (0) M May 06 - Aug 09 Pat Pruden
NURS 0500 G08 (3015) Preparation for Professional Practice (0) M May 06 - Aug 09 Pat Pruden
NURS 0500 G07 (3014) Preparation for Professional Practice (0) M May 06 - Aug 09 Pat Pruden
NURS 0500 G02 (3009) Preparation for Professional Practice (0) M May 06 - Aug 09 Pat Pruden
NURS 0500 G01 (3008) Preparation for Professional Practice (0) M May 06 - Aug 09 Pat Pruden
NURS 0500 G04 (3011) Preparation for Professional Practice (0) M May 06 - Aug 09 Pat Pruden
NURS 0500 G03 (3010) Preparation for Professional Practice (0) M May 06 - Aug 09 Pat Pruden
NURS 2500 A01 (2651) Health and Illness 1: Pathophysiology/ Pharmacology/Assessment (6) M May 06 - Aug 09, 14:30-17:15 (M) Josie Bolianatz
NURS 2500 A01 (2651) Health and Illness 1: Pathophysiology/ Pharmacology/Assessment (6) M May 06 - Aug 09, 14:30-17:15 (W) Josie Bolianatz
NURS 2500 A02 (2652) Health and Illness 1: Pathophysiology/ Pharmacology/Assessment (6) M May 06 - Aug 09, 10:30-13:20 (F) Josie Bolianatz
NURS 2500 A02 (2652) Health and Illness 1: Pathophysiology/ Pharmacology/Assessment (6) M May 06 - Aug 09, 14:30-17:15 (M) Josie Bolianatz
NURS 2510 A02 (2927) Client and Context 1: Human Growth & Development (2) M May 06 - Aug 09, 10:30-12:20 (M) Pawandeep Gill
NURS 2510 A01 (2922) Client and Context 1: Human Growth & Development (2) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (M) Dayna Laviolette
NURS 2514 A01 (2962) Health and Illness 3: Pathophysiology/Pharmacology/Assessment (6) M May 06 - Aug 09, 14:30-17:15 (T) Alia Lagace
NURS 2514 A01 (2962) Health and Illness 3: Pathophysiology/Pharmacology/Assessment (6) M May 06 - Aug 09, 14:30-17:15 (M) Alia Lagace
NURS 2514 A02 (2963) Health and Illness 3: Pathophysiology/Pharmacology/Assessment (6) M May 06 - Aug 09, 14:30-17:15 (R) Alia Lagace
NURS 2514 A02 (2963) Health and Illness 3: Pathophysiology/Pharmacology/Assessment (6) M May 06 - Aug 09, 14:30-17:15 (M) Alia Lagace
NURS 2518 A01 (2928) Health & Illness 2: The Older Client (3) M May 06 - Aug 09, 08:30-11:15 (W) Liying Qiao
NURS 2518 A02 (2929) Health & Illness 2: The Older Client (3) M May 06 - Aug 09, 14:30-17:15 (F)  
NURS 2520 A01 (2930) Professional Foundations 1: Development of Professional Identity (2) M May 06 - Aug 09, 10:30-12:20 (M)  
NURS 2520 A02 (2931) Professional Foundations 1: Development of Professional Identity (2) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (M) Chen Jin
NURS 2522 A01 (2934) Client & Context 2: Human Diversity (3) M May 06 - Aug 09, 08:30-11:15 (T) Tara Horrill
NURS 2522 A02 (2935) Client & Context 2: Human Diversity (3) M May 06 - Aug 09, 08:30-11:15 (R) Andrew Kerr
NURS 2530 A07 (2958) Nursing Skills 1 (1) M May 06 - Aug 09, 13:30-15:20 (R) Pawandeep Gill
NURS 2530 A05 (2957) Nursing Skills 1 (1) M May 06 - Aug 09, 11:00-12:50 (R) Pawandeep Gill
NURS 2530 A04 (2959) Nursing Skills 1 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (T) Pawandeep Gill
NURS 2530 A08 (2961) Nursing Skills 1 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (R) Pawandeep Gill
NURS 2530 A02 (2955) Nursing Skills 1 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (T) Pawandeep Gill
NURS 2530 A06 (2960) Nursing Skills 1 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (R) Pawandeep Gill
NURS 2530 A03 (2956) Nursing Skills 1 (1) M May 06 - Aug 09, 13:30-15:20 (T) Pawandeep Gill
NURS 2530 A01 (2954) Nursing Skills 1 (1) M May 06 - Aug 09, 11:00-12:50 (T) Pawandeep Gill
NURS 2532 A05 (2966) Nursing Skills 2 (1) M May 06 - Aug 09, 11:00-12:50 (F) Alia Lagace
NURS 2532 A01 (2964) Nursing Skills 2 (1) M May 06 - Aug 09, 11:00-12:50 (W) Alia Lagace
NURS 2532 A02 (2970) Nursing Skills 2 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (W) Alia Lagace
NURS 2532 A06 (2968) Nursing Skills 2 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (F) Alia Lagace
NURS 2532 A08 (2969) Nursing Skills 2 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (F) Alia Lagace
NURS 2532 A07 (2967) Nursing Skills 2 (1) M May 06 - Aug 09, 13:30-15:20 (F) Alia Lagace
NURS 2532 A03 (2965) Nursing Skills 2 (1) M May 06 - Aug 09, 13:30-15:20 (W) Alia Lagace
NURS 2532 A04 (2971) Nursing Skills 2 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (W) Alia Lagace
NURS 2540 K02 (2933) Nursing Practice 1 (2) OC May 22 - May 22, 12:30-14:00 (W)  
NURS 2540 K02 (2933) Nursing Practice 1 (2) OC May 27 - Aug 09, 07:00-23:59 (TW)  
NURS 2540 K01 (2932) Nursing Practice 1 (2) OC May 22 - May 22, 12:30-14:00 (W) Paula Black
NURS 2540 K01 (2932) Nursing Practice 1 (2) OC May 27 - Aug 09, 07:00-23:59 (RF) Paula Black
NURS 2542 K02 (2492) Nursing Practice 2 (3) OC May 20 - Aug 09, 07:00-23:59 (TW) Chen Jin
NURS 2542 K01 (1671) Nursing Practice 2 (3) OC May 20 - Aug 09, 07:00-23:59 (RF) Liying Qiao
NURS 2542 K01 (1671) Nursing Practice 2 (3) OC May 09 - May 09, 10:00-11:30 (R) Liying Qiao
NURS 2542 K02 (2492) Nursing Practice 2 (3) OC May 08 - May 08, 10:00-11:30 (W) Chen Jin
NURS 3510 A02 (2937) Client and Context 3: Supportive and Palliative Care (3) M May 06 - Aug 09, 08:30-11:15 (F) Paula Black
NURS 3510 A01 (2936) Client and Context 3: Supportive and Palliative Care (3) M May 06 - Aug 09, 08:30-11:15 (W) Jane Kraut
NURS 3512 A01 (2972) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (5) M May 06 - Aug 09, 14:30-17:15 (M) Lisa Banman
NURS 3512 A01 (2972) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (5) M Jun 03 - Jun 03, 13:30-15:30 (M) Lisa Banman
NURS 3512 A01 (2972) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (5) M Jul 08 - Jul 08, 16:00-17:20 (M) Lisa Banman
NURS 3512 A01 (2972) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (5) M Jun 03 - Jun 03, 16:00-17:20 (M) Lisa Banman
NURS 3512 B04 (2974) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (0) M May 06 - Aug 09, 14:00-15:50 (T) Lisa Banman
NURS 3512 B03 (2976) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (0) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (T) Lisa Banman
NURS 3512 B02 (2975) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (0) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (T) Lisa Banman
NURS 3512 B05 (2977) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (0) M May 06 - Aug 09, 14:00-15:50 (R) Lisa Banman
NURS 3512 B08 (2980) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (0) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (R) Lisa Banman
NURS 3512 B07 (2979) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (0) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (R) Lisa Banman
NURS 3512 B06 (2978) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (0) M May 06 - Aug 09, 14:00-15:50 (R) Lisa Banman
NURS 3512 B01 (2973) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (0) M May 06 - Aug 09, 14:00-15:50 (T) Lisa Banman
NURS 3512 A01 (2972) Health and Illness 4: Acute and Chronic Illness (5) M Jul 08 - Jul 08, 13:30-15:30 (M) Lisa Banman
NURS 3514 A01 (2940) Health and Illness 5: Mental Health and Illness (3) M May 06 - Aug 09, 08:30-11:15 (T) Amber Hemminger
NURS 3514 A02 (2941) Health and Illness 5: Mental Health and Illness (3) M Jun 10 - Jun 10, 08:30-10:00 (M) Federico Lopez-Ficher
NURS 3514 A02 (2941) Health and Illness 5: Mental Health and Illness (3) M May 06 - Aug 09, 08:30-11:15 (R) Federico Lopez-Ficher
NURS 3520 A02 (2939) Professional Foundations 2: Health Education (2) M May 06 - Aug 09, 12:30-14:20 (F) Federico Lopez-Ficher
NURS 3520 A01 (2938) Professional Foundations 2: Health Education (2) M May 06 - Aug 09, 12:30-14:20 (W) Amber Hemminger
NURS 3530 A08 (2997) Nursing Skills 3 (1) M May 06 - Aug 09, 11:00-12:50 (R) Rhonda Dube
NURS 3530 A03 (2992) Nursing Skills 3 (1) M May 06 - Aug 09, 13:30-15:20 (T) Rhonda Dube
NURS 3530 A05 (2994) Nursing Skills 3 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (R) Rhonda Dube
NURS 3530 A09 (3708) Nursing Skills 3 (1) M May 06 - Aug 09, 15:45-17:35 (R) Rhonda Dube
NURS 3530 A06 (2995) Nursing Skills 3 (1) M May 06 - Aug 09, 11:00-12:50 (R) Rhonda Dube
NURS 3530 A04 (2993) Nursing Skills 3 (1) M May 06 - Aug 09, 11:00-12:50 (T) Rhonda Dube
NURS 3530 A07 (2996) Nursing Skills 3 (1) M May 06 - Aug 09, 13:30-15:20 (R) Rhonda Dube
NURS 3530 A02 (2991) Nursing Skills 3 (1) M May 06 - Aug 09, 11:00-12:50 (T) Rhonda Dube
NURS 3530 A01 (2990) Nursing Skills 3 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (T) Rhonda Dube
NURS 3532 A08 (3005) Nursing Skills 4 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (F) Dayna Laviolette
NURS 3532 A01 (2998) Nursing Skills 4 (1) M May 06 - Aug 09, 11:00-12:50 (W) Dayna Laviolette
NURS 3532 A04 (3001) Nursing Skills 4 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (W) Dayna Laviolette
NURS 3532 A02 (2999) Nursing Skills 4 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (W) Dayna Laviolette
NURS 3532 A06 (3003) Nursing Skills 4 (1) M May 06 - Aug 09, 08:30-10:20 (F) Dayna Laviolette
NURS 3532 A05 (3002) Nursing Skills 4 (1) M May 06 - Aug 09, 11:00-12:50 (F) Dayna Laviolette
NURS 3532 A03 (3000) Nursing Skills 4 (1) M May 06 - Aug 09, 13:30-15:20 (W) Dayna Laviolette
NURS 3532 A07 (3004) Nursing Skills 4 (1) M May 06 - Aug 09, 13:30-15:20 (F) Dayna Laviolette
NURS 3540 K01 (1554) Nursing Practice 3 (4) OC May 13 - May 13, 17:30-20:00 (M) Stephanie Betker
NURS 3540 K01 (1554) Nursing Practice 3 (4) OC May 06 - Aug 09, 07:00-23:59 (RF) Stephanie Betker
NURS 3540 K02 (2942) Nursing Practice 3 (4) OC May 13 - May 13, 17:30-20:00 (M) Josie Bolianatz
NURS 3540 K02 (2942) Nursing Practice 3 (4) OC May 06 - Aug 09, 07:00-23:59 (TW) Josie Bolianatz
NURS 3542 K01 (1672) Nursing Practice 4 (4) OC May 06 - Aug 09, 07:00-23:59 (RF) Shannon Guerreiro
NURS 3542 K01 (1672) Nursing Practice 4 (4) OC May 13 - May 13, 17:30-18:30 (M) Shannon Guerreiro
NURS 3542 K02 (2943) Nursing Practice 4 (4) OC May 06 - Aug 09, 07:00-23:59 (TW) Caitlyn Farr
NURS 3542 K02 (2943) Nursing Practice 4 (4) OC May 13 - May 13, 17:30-18:30 (M) Caitlyn Farr
NURS 3550 A02 (3485) Professional Foundations 3: Evidence Informed Practice in the Health Sciences (4) M May 06 - Aug 09, 12:30-16:15 (M) Suzanne Lennon
NURS 3550 A01 (2944) Professional Foundations 3: Evidence Informed Practice in the Health Sciences (4) M May 06 - Aug 09, 08:30-12:15 (M) Daniel Nagel
NURS 3560 A01 (2945) Professional Foundations 4: Law and Ethics in Nursing Practice (3) M May 06 - Aug 09, 12:30-15:15 (T) Shannon Guerreiro
NURS 3560 A02 (2946) Professional Foundations 4: Law and Ethics in Nursing Practice (3) M May 06 - Aug 09, 12:30-15:15 (R) Shannon Guerreiro
NURS 4500 A01 (2947) Health and Illness 6: Gender and Reproductive Health (3) M Jun 13 - Jun 13, 09:00-12:00 (R)  
NURS 4500 A01 (2947) Health and Illness 6: Gender and Reproductive Health (3) M May 02 - Jun 11, 08:30-11:15 (TR)  
NURS 4510 A01 (2948) Client and Context 4: Family Health (3) M May 06 - Aug 09, 10:30-13:15 (M) Shelley Marchinko
NURS 4520 A01 (2949) Professional Foundations 5: Interprofessional and Collaborative Practice (3) M May 06 - Aug 09, 14:30-17:15 (M) Elyse Griffith
NURS 4530 K01 (1673) Nursing Practice 5 (4) OC May 14 - May 14, 13:30-14:30 (T) Barbara Tallman
NURS 4530 K01 (1673) Nursing Practice 5 (4) OC May 06 - Aug 09,  (UTWRFS) Barbara Tallman
NURS 4540 A01 (2981) Health and Illness 7: Community and Population Health (5) M May 06 - Aug 09, 08:30-11:15 (F) Francine Laurencelle
NURS 4540 B03 (2984) Health and Illness 7: Community and Population Health (0) M May 06 - Aug 09, 14:30-16:20 (T) Francine Laurencelle
NURS 4540 B05 (2986) Health and Illness 7: Community and Population Health (0) M May 06 - Aug 09, 12:30-14:20 (R) Francine Laurencelle
NURS 4540 B07 (2988) Health and Illness 7: Community and Population Health (0) M May 06 - Aug 09, 14:30-16:20 (R) Francine Laurencelle
NURS 4540 B06 (2987) Health and Illness 7: Community and Population Health (0) M May 06 - Aug 09, 12:30-14:20 (R) Francine Laurencelle
NURS 4540 B02 (2983) Health and Illness 7: Community and Population Health (0) M May 06 - Aug 09, 12:30-14:20 (T) Francine Laurencelle
NURS 4540 B01 (2982) Health and Illness 7: Community and Population Health (0) M May 06 - Aug 09, 12:30-14:20 (T) Francine Laurencelle
NURS 4550 A02 (3524) Professional Foundations 6: Leadership and Change Management (4) M May 06 - Aug 09, 08:30-12:20 (R) Cheryl Cusack
NURS 4550 A01 (2950) Professional Foundations 6: Leadership and Change Management (4) M May 06 - Aug 09, 08:30-12:20 (T) Francine Laurencelle
NURS 4550 A01 (2950) Professional Foundations 6: Leadership and Change Management (4) M Jun 11 - Jun 11, 13:00-15:00 (T) Francine Laurencelle
NURS 4550 A02 (3524) Professional Foundations 6: Leadership and Change Management (4) M Jun 13 - Jun 13, 13:00-15:00 (R) Cheryl Cusack
NURS 4560 A01 (2951) Professional Foundations 7: Preparation for Nursing Practice 7 (1) M Jul 26 - Jul 26, 13:00-14:50 (F) Christa Degagne
NURS 4560 A01 (2951) Professional Foundations 7: Preparation for Nursing Practice 7 (1) M Jul 05 - Jul 05, 13:00-14:50 (F) Christa Degagne
NURS 4560 A01 (2951) Professional Foundations 7: Preparation for Nursing Practice 7 (1) M May 10 - May 10, 13:00-14:50 (F) Christa Degagne
NURS 4560 A01 (2951) Professional Foundations 7: Preparation for Nursing Practice 7 (1) M Jun 07 - Jun 07, 13:00-14:50 (F) Christa Degagne
NURS 4560 A01 (2951) Professional Foundations 7: Preparation for Nursing Practice 7 (1) M Jul 19 - Jul 19, 13:00-14:50 (F) Christa Degagne
NURS 4560 A01 (2951) Professional Foundations 7: Preparation for Nursing Practice 7 (1) M May 24 - May 24, 13:00-14:50 (F) Christa Degagne
NURS 4570 K02 (2953) Nursing Practice 6 (4) OC May 06 - May 06, 10:00-11:30 (M) Andrew Kerr
NURS 4570 K01 (2952) Nursing Practice 6 (4) OC May 06 - Aug 09, 07:00-23:59 (WR) Jane Kraut
NURS 4570 K01 (2952) Nursing Practice 6 (4) OC May 06 - May 06, 10:00-11:30 (M) Jane Kraut
NURS 4570 K02 (2953) Nursing Practice 6 (4) OC May 06 - Aug 09, 07:00-23:59 (MT) Andrew Kerr
NURS 4580 A02 (2469) Nursing Practice 7 (9) OC Apr 29 - Aug 09, 07:00-23:59 (UMTWRFS) Christa Degagne
NURS 4580 A03 (3626) Nursing Practice 7 (9) OC Apr 29 - Aug 09, 07:00-23:59 (UMTWRFS) Christa Degagne
NURS 4580 A01 (1476) Nursing Practice 7 (9) OC May 06 - Aug 09, 07:00-23:59 (UMTWRFS) Christa Degagne
NURS 7110 T05 (3639) Foundations of Mixed Methods Research: From Theory to Practice (3) M May 06 - Aug 09, 09:00-12:00 (R) Mandy Archibald
NURS 7120 A03 (3125) Capstone Project (0) M May 06 - Aug 09 Judith Scanlan
NURS 7120 A02 (2542) Capstone Project (0) M May 06 - Aug 09 Wanda Phillips-Beck
NURS 7120 A04 (3128) Capstone Project (0) M May 06 - Aug 09 Lynn Scruby
NURS 7120 A05 (3153) Capstone Project (0) M May 06 - Aug 09 Judith Scanlan
NURS 7120 A01 (1450) Capstone Project (0) M May 06 - Aug 09 Genevieve Thompson
NURS 7330 A02 (1659) Clinical Consolidation (0) OC Apr 23 - Jul 19 Ashley Hardy
NURS 7330 A02 (1659) Clinical Consolidation (0) OC Apr 23 - Apr 23, 15:00-17:00 (T) Ashley Hardy
NURS 7330 A02 (1659) Clinical Consolidation (0) OC Apr 24 - Apr 24, 09:00-15:00 (W) Ashley Hardy
NURS 7330 A02 (1659) Clinical Consolidation (0) OC Apr 23 - Apr 23, 13:00-15:00 (T) Ashley Hardy
NURS 7340 A01 (1437) Evidence Informed Practice (3) M May 06 - Jun 13, 13:00-16:00 (W) Emme Pijl
NURS 7360 A01 (1296) Integrative Focus (6) M May 09 - May 09, 09:00-12:00 (R) Lynn Scruby
NURS 7360 A01 (1296) Integrative Focus (6) M Jun 13 - Jun 13, 09:00-12:00 (R) Lynn Scruby
NURS 7450 A01 (1316) Nurse Practitioner 2 (5) M Jun 19 - Jun 19, 09:00-15:50 (W) Noah Gatzke
NURS 7450 A01 (1316) Nurse Practitioner 2 (5) M May 22 - May 22, 09:00-15:50 (W) Noah Gatzke
NURS 7450 A01 (1316) Nurse Practitioner 2 (5) M Jun 05 - Jun 05, 09:00-15:50 (W) Noah Gatzke
NURS 7450 A01 (1316) Nurse Practitioner 2 (5) M May 15 - May 15, 09:00-15:50 (W) Noah Gatzke
NURS 7450 A01 (1316) Nurse Practitioner 2 (5) M Jun 12 - Jun 12, 09:00-15:50 (W) Noah Gatzke
NURS 7450 A01 (1316) Nurse Practitioner 2 (5) M Jul 03 - Jul 03, 09:00-15:50 (W) Noah Gatzke
NURS 7450 A01 (1316) Nurse Practitioner 2 (5) M Jun 11 - Jun 11, 13:00-16:00 (T) Noah Gatzke
NURS 7450 A01 (1316) Nurse Practitioner 2 (5) M Jul 08 - Jul 09,  (MT) Noah Gatzke
NURS 7450 A01 (1316) Nurse Practitioner 2 (5) M Jul 10 - Jul 10, 13:00-16:00 (W) Noah Gatzke
NURS 7462 A02 (1507) Advanced Practice Nursing in Primary Care Settings (2) M May 06 - Jun 25, 09:00-12:00 (T) Elsie Duff
FA 1020 D01 (3543) Mathematics in Art (3) DE Jul 01 - Aug 09 Honoure Black
FA 1020 D01 (3543) Mathematics in Art (3) DE May 06 - Jun 13 Honoure Black
FA 1020 A01 (1524) Mathematics in Art (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Shaun De Rooy
FA 1020 A01 (1524) Mathematics in Art (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Shaun De Rooy
FAAH 1030 D01 (1151) Intro to Art 1A (3) DE Jul 01 - Aug 09 Honoure Black
FAAH 1030 D01 (1151) Intro to Art 1A (3) DE May 06 - Jun 13 Honoure Black
FAAH 1040 D01 (1152) Intro to Art 2A (3) DE Jul 01 - Aug 09 Honoure Black
FAAH 1040 D01 (1152) Intro to Art 2A (3) DE May 06 - Jun 13 Honoure Black
FAAH 2090 A01 (2359) Art of the North American Aboriginal Peoples (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Leah Fontaine
FAAH 2090 A01 (2359) Art of the North American Aboriginal Peoples (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Leah Fontaine
FAAH 3250 T03 (2696) Russian Avante-Garde in Art & Architecture (3) M May 06 - Jun 13, 18:00-20:45 (TR) Tatiana Galetcaia
STDO 1210 A01 (1149) Drawing: Studio 1 (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (MW) Alana MacDougall
STDO 1210 A01 (1149) Drawing: Studio 1 (3) M May 24 - May 24, 09:00-11:45 (F) Alana MacDougall
STDO 1210 A02 (1904) Drawing: Studio 1 (3) M May 24 - May 24, 19:00-21:45 (F) Matthis Grunsky
STDO 1210 A02 (1904) Drawing: Studio 1 (3) M May 06 - Jun 13, 19:00-21:45 (MW) Matthis Grunsky
STDO 1250 A01 (1150) Drawing: Studio 2 (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:15-17:00 (TR) Alana MacDougall
STDO 1470 A01 (3411) Materials Studio (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Elma Nickel
STDO 1470 A02 (3413) Materials Studio (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR) Mary Sparks
STDO 1480 A01 (1906) Digital Essentials (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (MW) David Peters
STDO 1480 A01 (1906) Digital Essentials (3) M May 24 - May 24, 14:15-17:00 (F) David Peters
STDO 3682 T10 (2481) Painting Sounds & Silences (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (TR) Douglas Lewis
STDO 3972 A01 (3409) Interdisciplinary Studio 2 (3) M May 24 - May 24, 14:15-17:00 (F) Erika Dueck
STDO 3972 A01 (3409) Interdisciplinary Studio 2 (3) M May 06 - Jun 13, 14:15-17:00 (MW) Erika Dueck
PEAC 7060 T03 (3694) Special Topics in Peace and Conflict Studies 1 (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (TR) TBA
PEAC 7070 T03 (1678) Special Topics in Peace and Conflict Studies 2 (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-11:45 (MW) TBA
PEAC 7500 A01 (2578) Practicum (3) M May 06 - Aug 09 Uchenna Azubuike
PEAC 7500 A02 (3110) Practicum (3) M May 06 - Aug 09 Uchenna Azubuike
DENT 2440 G01 (1614) IDDP Orientation (6) B May 06 - Jun 28 Noriko Boorberg
DENT 2440 G01 (1614) IDDP Orientation (6) B May 06 - May 06, 08:30-09:30 (M) Noriko Boorberg
ORLB 7110 A01 (3703) Infectious Diseases and the Oral Cavity (3) B May 01 - Aug 31 Rajinder Bhullar
OT 6400 A01 (1905) Intermediate Fieldwork 1 (8) OC May 01 - Aug 31 Teresa Allison
OT 7600 A02 (1641) Intermediate Fieldwork 2 (8) B Jul 01 - Aug 31 Teresa Allison
OT 7800 A01 (1418) Advanced Fieldwork (6) OC Jul 01 - Aug 31 Teresa Allison
PT 6310 A01 (1313) Foundations to Evidenced-Based Practice 2 (2) OC May 01 - Aug 31 Brian MacNeil
PT 7124 A01 (1625) Clinical Skills for Physical Therapy in Cardiorespiratory Conditions (5) B May 01 - Aug 31 Gregory Hodges
PT 7230 A01 (1626) Applied Sciences for Physical Therapy 3 (3) B May 01 - Aug 31 Brian MacNeil
PT 7292 A01 (1314) Neurosciences Clinical Education (6) OC May 01 - Aug 31 Kelly Codispodi
PT 7410 A01 (1627) Exercise Prescription and Manual Therapy for Physical Therapists (3) B May 01 - Aug 31 Joanne Parsons
HYGN 4460 A01 (2539) Community Health Independent Study (3) B May 06 - Jun 13 Laura MacDonald
HYGN 4550 A01 (3591) Advanced Independent Study II (3) B May 06 - Aug 09 Laura MacDonald
MUSC 3220 A01 (2479) Kodàly Music Education 1 (6) M Jul 09 - Jul 09, 17:01-20:00 (T) Jody Stark
MUSC 3220 A01 (2479) Kodàly Music Education 1 (6) M Jul 08 - Jul 19, 08:30-17:00 (MTWRF) Jody Stark
MUSC 3222 A01 (3230) Kodály Music Education 2 (6) M Jul 09 - Jul 09, 17:01-20:00 (T) Jody Stark
MUSC 3222 A01 (3230) Kodály Music Education 2 (6) M Jul 08 - Jul 19, 08:30-17:00 (MTWRF) Jody Stark
KIN 2610 A01 (1573) Health and Physical Aspects of Aging (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Barbara Borges E Jesus Chieregati
KIN 2610 A01 (1573) Health and Physical Aspects of Aging (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Barbara Borges E Jesus Chieregati
KIN 3914 A01 (1056) Clinical Block Placement (2) OC May 01 - Aug 31 Byron Bahniuk
KPER 1200 D01 (1472) Physical Activity, Health and Wellness (3) DE Jul 01 - Aug 09 Jay Johnson
KPER 1200 D01 (1472) Physical Activity, Health and Wellness (3) DE May 06 - Jun 14 Jay Johnson
KPER 1400 A01 (3592) Concepts of Recreation and Leisure (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Rochelle Dziadekwich
KPER 1400 A01 (3592) Concepts of Recreation and Leisure (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Rochelle Dziadekwich
KPER 1500 K01 (1465) Foundations of Physical Education and Kinesiology (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Stephen Howell
KPER 1500 K01 (1465) Foundations of Physical Education and Kinesiology (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Stephen Howell
KPER 2000 T01 (1526) Basic Soccer Coaching (3) M May 06 - May 10, 09:00-16:30 (MTWRF) Vanessa Martinez Lagunas
KPER 2320 A01 (1514) Human Anatomy (3) M May 06 - Jun 13, 13:00-15:45 (TR) Kimberly Keats
KPER 2320 A01 (1514) Human Anatomy (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Kimberly Keats
KPER 2320 A01 (1514) Human Anatomy (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Kimberly Keats
KPER 2330 A01 (1570) Biomechanics (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Ganesh Tailor
KPER 2330 A01 (1570) Biomechanics (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Ganesh Tailor
KPER 2330 A01 (1570) Biomechanics (3) M Jul 01 - Aug 09, 14:30-17:15 (MW) Ganesh Tailor
KPER 2330 A01 (1570) Biomechanics (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Ganesh Tailor
KPER 2540 D01 (1525) Psychology of Sport and Physical Activity (3) DE Jul 01 - Aug 09 Shirley Toogood
KPER 2540 D01 (1525) Psychology of Sport and Physical Activity (3) DE May 06 - Jun 14 Shirley Toogood
KPER 2700 A01 (1515) Motor Control and Learning (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Kimberly Keats
KPER 2700 A01 (1515) Motor Control and Learning (3) M May 06 - Jun 13, 14:30-15:30 (TR) Kimberly Keats
KPER 2700 A01 (1515) Motor Control and Learning (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Kimberly Keats
KPER 3470 A01 (1571) Exercise Physiology (3) M May 06 - Jun 13, 13:00-15:45 (MW) Meaghan Ewharekuko
KPER 3470 A01 (1571) Exercise Physiology (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Meaghan Ewharekuko
KPER 3470 A01 (1571) Exercise Physiology (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Meaghan Ewharekuko
KPER 3512 A01 (1572) Principles of Fitness Training (3) M Jul 01 - Aug 09, 09:00-10:15 (MTWR) Lucas Forsyth
KPER 3512 B02 (1898) Principles of Fitness Training (0) M Jul 01 - Aug 09, 10:45-12:00 (TR) Lucas Forsyth
KPER 3512 A01 (1572) Principles of Fitness Training (3) M Jul 05 - Jul 05, 09:00-10:15 (F) Lucas Forsyth
KPER 3512 B01 (1897) Principles of Fitness Training (0) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (TR) Lucas Forsyth
KPER 3512 A01 (1572) Principles of Fitness Training (3) M Aug 09 - Aug 09, 09:00-10:15 (F) Lucas Forsyth
KPER 4000 T04 (1527) Advanced Soccer Coaching (3) M Jun 03 - Jun 07, 09:00-16:30 (MTWRF) Vanessa Martinez Lagunas
KPER 4000 T05 (3031) Sport Leadership (3) M May 08 - Jun 13, 09:00-10:15 (WR) Shirley Toogood
KPER 4000 T05 (3031) Sport Leadership (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Shirley Toogood
KPER 4000 T05 (3031) Sport Leadership (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MT) Shirley Toogood
KPER 7404 K01 (1953) Indigenous Land-Based Skills (3) M May 25 - May 25, 09:00-17:00 (S) Brian Rice
KPER 7404 K01 (1953) Indigenous Land-Based Skills (3) M May 18 - May 18, 09:00-17:00 (S) Brian Rice
KPER 7404 K01 (1953) Indigenous Land-Based Skills (3) M Jun 08 - Jun 08, 10:00-14:00 (S) Brian Rice
KPER 7404 K01 (1953) Indigenous Land-Based Skills (3) M Jun 01 - Jun 02,  (US) Brian Rice
KPER 7404 K01 (1953) Indigenous Land-Based Skills (3) M Jun 09 - Jun 09, 11:00-14:00 (U) Brian Rice
KPER 7404 K01 (1953) Indigenous Land-Based Skills (3) M May 16 - Jun 13, 18:00-20:45 (R) Brian Rice
KPER 7800 T51 (3718) Special interest tourism: wellness tourism (3) M May 06 - Aug 09 Christine Van Winkle
KPER 7800 T52 (3727) A critical exploration of sport, recreation and Indigenous knowledges (3) M May 06 - Aug 09, 18:00-20:00 (R) Daniel Henhawk
KPER 7800 T49 (3722) Cannabis and Musculoskeletal Pain Relief (3) M May 06 - Aug 09, 09:00-12:00 (T) Steven Passmore
KPER 7800 T50 (3719) AI Audio Analysis of Professional Curling Team Speech (3) M May 06 - Aug 09, 09:00-12:00 (M) Steven Passmore
PHED 3522 A01 (1463) Coaching the High Performance Athlete A (3) M Aug 12 - Aug 16, 09:00-14:30 (MTWRF) Kirby Schepp
PHED 3532 A01 (1464) Coaching the High Performance Athlete B (3) M Aug 19 - Aug 23, 09:00-14:30 (MTWRF) Kirby Schepp
PHED 3770 N66 (1222) Indigenous Games and Activities (3) WNC Jun 24 - Jun 28, 09:00-17:00 (MTWRF) TBA
REC 2100 A01 (3593) Introduction to Leisure Travel (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Jill Bueddefeld
REC 2100 A01 (3593) Introduction to Leisure Travel (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Jill Bueddefeld
REC 3770 K01 (1899) Indigenous Perspectives on Land-Based Education (3) M Jun 08 - Jun 08, 10:00-14:00 (S) Brian Rice
REC 3770 K01 (1899) Indigenous Perspectives on Land-Based Education (3) M Jun 09 - Jun 09, 11:00-14:00 (U) Brian Rice
REC 3770 K01 (1899) Indigenous Perspectives on Land-Based Education (3) M Jun 01 - Jun 02,  (US) Brian Rice
REC 3770 K01 (1899) Indigenous Perspectives on Land-Based Education (3) M May 16 - Jun 13, 18:00-20:45 (R) Brian Rice
REC 3770 K01 (1899) Indigenous Perspectives on Land-Based Education (3) M May 25 - May 25, 09:00-17:00 (S) Brian Rice
REC 3770 K01 (1899) Indigenous Perspectives on Land-Based Education (3) M May 18 - May 18, 09:00-17:00 (S) Brian Rice
REC 4720 K01 (3544) Wilderness Adventures (3) M Jul 16 - Jul 16, 09:00-12:00 (T) Jay Johnson
REC 4720 K01 (3544) Wilderness Adventures (3) M Jul 09 - Jul 11, 09:00-12:00 (TWR) Jay Johnson
REC 4720 K01 (3544) Wilderness Adventures (3) M Jul 19 - Jul 21,  (UFS) Jay Johnson
REC 4720 K01 (3544) Wilderness Adventures (3) M Jul 02 - Jul 04, 09:00-12:00 (TWR) Jay Johnson
REC 4720 K01 (3544) Wilderness Adventures (3) M Jul 23 - Jul 23, 09:00-12:00 (T) Jay Johnson
DAGR 0630 T17 (1896) Special Project - Agricultural Technologies for Farm Management Decision Making (3) OC May 01 - Aug 31 Lacey Calder
GEOL 1420 A01 (1046) Exploring the Planets (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Ekaterina Reguir
GEOL 1420 A01 (1046) Exploring the Planets (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Ekaterina Reguir
GEOL 3910 A01 (1047) Introduction to Field Mapping (3) OC May 07 - May 17 Jeffrey Young
GEOL 4260 A01 (3327) Applied Geophysics Field Course (3) OC May 01 - Aug 31 Andrew Frederiksen
GEOL 4740 A01 (3328) Geophysics Field Course (6) OC May 01 - Aug 31 Andrew Frederiksen
GEOL 4910 A01 (1048) Advanced Field Mapping (3) OC May 11 - May 21 Alfredo Camacho
EER 1000 A01 (1544) Earth: A User's Guide (3) M Aug 09 - Aug 09, 12:30-13:45 (F) Maliheh Rabie
EER 1000 A01 (1544) Earth: A User's Guide (3) M Jul 05 - Jul 05, 12:30-13:45 (F) Maliheh Rabie
EER 1000 A01 (1544) Earth: A User's Guide (3) M Jul 01 - Aug 09, 12:30-13:45 (MTWR) Maliheh Rabie
ENVR 1000 D01 (1163) Environmental Science 1 - Concepts (3) DE May 06 - Jun 13 Leslie Goodman
ENVR 1000 D01 (1163) Environmental Science 1 - Concepts (3) DE Jul 02 - Aug 09 Leslie Goodman
ENVR 1000 A01 (1774) Environmental Science 1 - Concepts (3) M May 24 - May 24, 12:30-13:45 (F) Leslie Goodman
ENVR 1000 A01 (1774) Environmental Science 1 - Concepts (3) M May 06 - Jun 13, 12:30-13:45 (MTWR) Leslie Goodman
ENVR 2000 A01 (1775) Environmental Science 2 - Issues (3) M May 24 - May 24, 16:00-17:15 (F) Erin McCance
ENVR 2000 A01 (1775) Environmental Science 2 - Issues (3) M May 06 - Jun 13, 16:00-17:15 (MTWR) Erin McCance
ENVR 2010 T05 (1482) Groundwater & Soil Sampling (1.5) M May 22 - May 23, 08:30-16:30 (WR) Mark Hanson
ENVR 3980 K01 (1099) Coop Work Term 1 (0) WKT May 06 - Aug 09 Leslie Goodman
ENVR 3990 A01 (1100) Coop Work Term 2 (0) WKT May 06 - Aug 09 Leslie Goodman
ENVR 4000 K18 (2158) Environmental Effects Monitoring (3) OC May 25 - Jun 02,  (UMTWRFS) Mark Hanson
ENVR 4000 T11 (2330) Decision Making for Sustainability (3) M Apr 29 - May 03, 08:30-17:00 (MTWRF) Heather Fast
ENVR 4980 A01 (1101) Work Term 3 (0) WKT May 06 - Aug 09 Leslie Goodman
GEOG 1280 D01 (1164) Introduction to Human Geography (3) DE Jul 02 - Aug 09 Lisa Ford
GEOG 1280 D01 (1164) Introduction to Human Geography (3) DE May 06 - Jun 13 Lisa Ford
GEOG 1280 A01 (1776) Introduction to Human Geography (3) M May 06 - Jun 13, 10:45-12:00 (MTWR) Lisa Ford
GEOG 1280 A01 (1776) Introduction to Human Geography (3) M May 24 - May 24, 10:45-12:00 (F) Lisa Ford
GEOG 1290 D01 (1165) Introduction to Physical Geography (3) DE Jul 02 - Aug 09 Janna Wilson
GEOG 1290 D01 (1165) Introduction to Physical Geography (3) DE May 06 - Jun 13 Janna Wilson
GEOG 1290 A02 (1778) Introduction to Physical Geography (3) M Jul 02 - Aug 09, 10:45-12:00 (MTWR) Janna Wilson
GEOG 1290 A02 (1778) Introduction to Physical Geography (3) M Jul 05 - Jul 05, 10:45-12:00 (F) Janna Wilson
GEOG 1290 A01 (1777) Introduction to Physical Geography (3) M May 24 - May 24, 09:00-10:15 (F) Juliana Marini Marson
GEOG 1290 A01 (1777) Introduction to Physical Geography (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-10:15 (MTWR) Juliana Marini Marson
GEOG 1290 A02 (1778) Introduction to Physical Geography (3) M Aug 09 - Aug 09, 10:45-12:00 (F) Janna Wilson
GEOG 2570 D01 (1166) Geography of Canada (A) (3) DE Jul 02 - Aug 09  
GEOG 2570 D01 (1166) Geography of Canada (A) (3) DE May 06 - Jun 13  
GEOG 2580 D01 (1167) Geography of the United States (A) (3) DE May 06 - Jun 13  
GEOG 2580 D01 (1167) Geography of the United States (A) (3) DE Jul 02 - Aug 09  
GEOG 2630 D01 (1642) Geography of Culture and Environment (HS) (3) DE May 06 - Jun 13 Olga Shugurova
GEOG 2630 D01 (1642) Geography of Culture and Environment (HS) (3) DE Jul 02 - Aug 09 Olga Shugurova
GEOG 3390 D01 (1365) Introduction to Climate Change and Its Causes (PS) (3) DE May 06 - Jun 13 John Iacozza
GEOG 3390 D01 (1365) Introduction to Climate Change and Its Causes (PS) (3) DE Jul 02 - Aug 09 John Iacozza
GEOG 4350 K60 (2362) Parks and Protected Areas Planning and Management: Field Studies (6) OC May 01 - May 01, 09:00-16:00 (W) John Campbell
GEOG 4350 K60 (2362) Parks and Protected Areas Planning and Management: Field Studies (6) OC May 26 - Jun 07,  (UMTWRFS) John Campbell
GEOG 7010 K24 (2361) Environmental Effects Monitoring (3) OC May 25 - Jun 02,  (UMTWRFS) Mark Hanson
HEAL 1500 D01 (2655) Foundations of Human Biology 1 (3) DE May 06 - Jun 13 Joseph Gordon
HEAL 1502 D01 (2656) Foundations of Human Biology 2 (3) DE Jul 01 - Aug 09 Joseph Gordon
HEAL 1600 D01 (2653) HEALTH AND HEALTH PROFESSIONS (3) DE May 06 - Jun 13  
HEAL 2600 D01 (1615) Integration of Health Determinants of Individuals (3) DE May 06 - Jun 13  
HEAL 3000 A01 (1620) Introduction to Social Epidemiology (3) M May 06 - Jun 13, 09:00-11:45 (TR)  
HEAL 3600 D01 (2096) Integration of Health Determinants for Communities (3) DE Jul 01 - Aug 09  

Class Schedule legend

Day codes

Day Code Day Description
U Sunday
M Monday
T Tuesday
W Wednesday
R Thursday
F Friday
S Saturday

Campus codes

Campus Code Campus Description
B Bannatyne
DE Distance and Online Education
M Main (Fort Gary & Bannatyne)
OC Off Campus
WKT Work Term

Course Description codes

UG level courses - Undergraduate Course Descriptions

GR level courses - Graduate Course Descriptions

Class Schedule download

Contact the Registrar's Office

In-person  If you are visiting in-person, you are required to check in to our virtual queue.

400 UMSU University Centre
University of Manitoba (Fort Garry campus)
Winnipeg, MB R3T 2N2
 

General Questions?Email us

Inquire about convocation: graduation.convocation@umanitoba.ca
Transcript inquiries: Transcripts@umanitoba.ca

204-474-9420
1-877-474-9420 (toll free)
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 9:00 a.m. to 4:00 p.m.
Wednesday: 9:30 a.m. to 4:00 p.m.
Subject to change based on University closures.