School of Art Committees and Members

This is a complete list of the committees as well as all of the serving members.

Academic Search Committee
Appeals & Discipline Committee
Appropriations Committee
BFA Art History Curriculum Committee
BFA Studio Curriculum Committee
Executive Committee
Graduate Program Committee
School Council
Student Art Curatorial Committee
Tenure & Promotion Committee
Undergraduate Program Committee 

Academic Search Committee

Position  Name  Term
     
Elected Neufeld, Mark  January - June 2018
Elected Rey, Dominique  
Elected Roy, Elizabeth  
Appointed    
Appointed    
     

 

Appeals & Discipline Committee

Position  Name  Term
  Alward, Sharon  July 2017 - June 2018
  Foster, David  
  Nickel, Grace  

 

 

Appropriations Committee

Position Name Term
 Elected Bridges, Leigh  
 Elected McCafferty, Daniel  
 Elected Nickel, Grace  
 Business Manager Kanchana Sankaranarayanan  
Student Advisor Nicolson, Heather  

 

BFA Art History Curriculum Committee

4 Art History (1YR Term); 1 Studio (1YR Term); Monthly Rotating Chair

Position Name Term
Elected Botar, Oliver July 2018 - June 2019
Elected Bugslag, Jim July 2018 - June 2019
Elected Foster, David July 2018 - June 2019
Elected McCaffery, Daniel July 2018 - June 2019
Elected Steggles, Mary Ann January - June 2018
     

 

BFA Studio Curriculum Committee

4 Studio (2YR Term) alternating; 1 Art History(1YR Term); Monthly Rotating Chair

 Position  Name  Term
Elected Alward, Sharon July 2017 - June 2019
Elected Botar, Oliver July 2017 - June 2017
Elected Kalberg, Holger July 2017 - June 2018
Elected Neufeld, Mark July 2017 - June 2019
Elected Rey, Dominique July 2017 - June 2018
 

Executive Committee

Position  Name  Term
Director Hess, Paul  
Associate Director Foster, David  
Chair of Undergraduate Program Committee Foster, David  
Chair of Appropriations Committee TBD  
Graduate Program Chair Neufeld, Mark  
Business Manager Sankar, Kanchana  
Recording Secretary Bakun, Corrine  
     
     

 

Graduate Program Committee

2 Elected (2YR Term); 2 Appointed

Position Name Term
Co-Chair Hess, Paul  
Elected, Co-Chair Neufeld, Mark July 2017 - June 2019
Elected Steggles, Mary Ann January - June 2018
Appointed McCafferty, Daniel January - June 2018
Appointed Nickel, Grace July 2017 -  June 2018
1st Year Student Siwicki, Breanne July 2017 - June 2018
2nd Year Student Stankevicius, Mary July 2017 - June 2018
MFA Student Advisor Nicolson, Heather  

  

 

Student Council Committee

Position Name Term
 SOFA Co-President Lacosse, Mathew  
 SOFA Co-President Smith, Kelsey  

 

Student Art Curatorial Committee

Position Name Term
Chair Foster, David  July 2017 - June 2018
Appointed Kalberg, Holger  January - June 2018
4th Year Honours Kirchmann, Julien  
2nd Year Graduate Student Wake, Julia  
1st Year Graduate Student Siwicki, Breanne  

  
 

Tenure & Promotion Committee

Position Name Term
 Chair Hess, Paul  
  Alward, Sharon July 2017 - June 2018
  Botar, Oliver  
  Bugslag, Jim  
  Nickel, Grace  

 
 

Undergraduate Program Committee

4 Studio (2YR Term) Alternating; 1 Art History (1YR Term); 1 Art History (2YR Term)

Position Name Term
Chair Foster, David July 2017 - June 2018
Elected Bridges, Leigh July 2017 - June 2019
Elected Bugslag, Jim July 2017 - June 2019
Elected Kalberg, Holger July 2017 - June 2018
Elected Rey, Dominique July 2017 - June 2018
Elected Roy, Elizabeth July 2017 - June 2019