Dean's Honour Roll

2018-2019

UNDERGRADUATE DEGREE

Students who have completed a minimum of 12 credit hours of study in either the Fall or Winter terms and who achieved a Term GPA of 3.50 or higher will be placed on the Dean’s Honour Roll. Graduating students who achieved Dean’s Honour Roll status in the previous term but complete less than 12 credit hours in their final term with a Term GPA of 3.5 or greater, will be eligible to remain on the Dean’s Honour Roll.

With Distinction (W.D.): Degree Programs
Degrees with distinction will be awarded to students who have achieved a minimum degree GPA of 3.75 upon graduation.

FALL 2018

ACHTEMICHUK, Maxine A.
AIMUFUA, Gifty I.
ANDERSON, Geoffrey M.
ANDERSON, Quinn J.
ARCHIBALD, Brian E.
ARMSTRONG, Mitchell
ASMUNDSON, Bethany Q.
AUDETTE, Melina I.
BAE, Molly
BEENS, Laura M.
BENCHARSKI, Kelsey
BENTO, Jared M.
BOSSUYT, Luke C.
BRAR, Ramanpreet S.
BUECKERT, Kiersten S.
BYRNE, Sheila
CALCOTT, Annabelle H.
CAMPBELL, Reid D.
CAPUTI, Alyssa M.
CASTANO OSPINA, Mateo
CHAN, Michael T.
CHEN, Jiayi
CHEN, Zewen
CHUA, Zi Yan
CLARK, Rowan R.
CLEMIS, Samantha K.
COLEMAN, Dana C.
COODIN, Yoni
CRUISE, Graham J.
CUNANAN, Patricia
CURTIS, Kayla M.
CURTIS, Samantha K.
DAVIES, Christian S.
DAY, Ciara L.
DE MARTINES, Helen
DEL GROSSO, Paul
DELAQUIS, Joey P.
DICKSON, Kelsey S.
DOJACK, Luke W.
DOUMA, Riley A.
DUDYCH, Alanna R.
DUGRAY, Cassie G.
DYCK, Kelly E.
DYCK, Layton J.
DYCK, Logan J.
EDWARDS, Michelle G.
ENGLOT, Shelby
ESCOTO, Kriszel
FELTHAM, Brad
FENG, Tingxuan
FERDOUS, Tasnima
FERGUSON, Quentin A.
FINK, Wilson J.
FITZPATRICK, Courtney T.
FUNK, Courtney
GIESBRECHT, Alex
GILLIS, Jenna B.
GILMORE, Benjamin J.
GISLASON, Lauren R.
GREEN, Lisa M.
GRENIER, Ginny
GRIFT, Corinne L.
GRIFT, Vincent A.
GULLETT, Julie E.
GUO, Youjia
GWOZDECKI, Zack
HABICHT, Tanae F.
HANG, Jiayi
HANSEN, Janine
HARUN, Kemeriya
HAVERSTICK, Ashley
HIGGINS, Justin J.
HILDEBRAND, Trista M.
HODGSON, Chloe
HU, Wenqin
HUNG, Carol K.
HUO, Da
HYATT, Lakeisha G.
IDAFUM, Chinelo R.
ISENOR, Sean H.
KACHAROVSKY, Rinat
KARPINCHICK, Liz
KASHTY, Arianna E.
KEEN, Lauryn R.
KEENES, Hannah C.
KENDALL, Sabrina K.
KIRK, Randy W.
KISSELGOFF, Maria
KNODEL, Aaron J.
KOCH, Olivia A.
KOHM, Sharra M.
KOKOT, Calista A.
KOLODY, Jacob P.
KONG, Xianglin
KOWALYK, Chantal K.
KOWK, Courtney
LALA, Tanushca
LE HEIGET, Patrick M.
LEE, Sera
LEMOINE-COURCELLES, Cathérine E.
LETEXIER, Kate I.
LIU, Ash
LO, Michelle
LORRE, Pierre
MAAN, Poznma
MACAULAY, Hayley B.
MAGUET, Milaine A.
MANCHUR, Chris
MEGGISON, Josie A.
MEGGISON, Katie
MEGGISON, Wes A.
MILLJOUR, Carlee A.
MILLNS, Carlynne K.
MIRALDA, Shania
MO, Lanxin
MORASCH, Tobias
MUNN-PATTERSON, Meara L.
MUSSE, Suad
NGUYEN, Kate
NGUYEN, Tim
NIXON, Sam
PANNU, Navrubal k.
PEARSON, Melissa A.
PENNER, Avery L.
PERILLO, Mikaela E.
PIDBORCHYNSKI, Haley D.
PIERCE, Madison L.
PREUN, Taryn D.
PRICE, Staci L.
RADBOURNE, Kyla L.
RAGHEB, Mariam M.
RAMOS, Adrienne Y.
REFVIK, Rebecca A.
ROULIN, Melanie
SAJTOS, Kiana A.
SALCEDO BUNAY, Gabriela F.
SCHROEDER, Carla J.
SCOTT, Ashlyn K.
SEMENKO, Breanne
SENECAL, Teesha C.
SHAO, Kang
SHEN, Bohan
SHI, Da
SHIRTLIFF, Connor E.
SINGH, Gurkamal
SINGH, Simranpreet
SMITH, Brody A.
STAMPE, Melissa R.
STINSON, Stephanie M.
SUDERMAN, Elisa D.
THERRIEN, Phil P.
THOMSON, Cameron A.
TOEWS, Abby M.
UNRAU, Robyn B.
USMAN, Nabilla A.
VATS, Guneet K.
VATSYK, Solomiya
VERGATA, Bianca T.
WALDNER, Katelyn
WAN, ZhongYang
WANG, Anan
WANG, Yiling
WAUGH, Anne K.
WAYTT, Tori
WEBB, Katie
WIEBE, Shealey D.
WILLIAMS, Coral V.
WILLMS-WONG, Vanessa R.
WONG, Ashley A.
WOYTOWICH, Makenna L.
XIANG, Zhenbo
YANKE, Nicole A.
YEROSCHAK, Sydney S.
YURENKO, Oleh
ZEB, Mahnoor
ZHOU, Xingyuan
ZOU, Xinyu
ZRINYI, Julia

 

DIPLOMA IN AGRICULTURE

Students who have completed a minimum of 18 credit hours of study in either the Fall or Winter term and who have achieved a Term GPA of 3.5 or higher will be placed on the Dean's Honour Roll.  Graduating students who achieved Dean's Honour Roll status in their final term with a Term GPA of 3.5 or greater, will be eligible to remain on the Dean's Honour Roll.

With Distinction: (W.D.) Diploma Program
The Diploma in Agriculture with Distinction will be awarded to Diploma students who obtain a cumulative GPA of 3.75 or better with 75 per cent of the courses taken within the Diploma in Agriculture.

FALL 2018

BAWA, Aman
BRINKMAN, Acey T.
DE ROCQUIGNY, Noah P.
ENNS, Ruth C.
ERB, Molly K.
FRIESEN, Jonathan D.
GERBRANDT, Drew
GIESBRECHT, Pete
HEIDE, Julian T.
HULME, Jared E.
JANKE, Tristen E.
JONES, Reese M.
KAUFMAN, Mel
KLASSEN, Travis
KOSTER, David H.
MARTENS, Jill
MCGUIRE, Nolan L.
MICHIELS, Jeff
MOORS, Stefan
PEARSON, Benjamin A.
POTTINGER, Michelle T.
RICARD, Austin
ROSS, Andrew G.
SABOURIN, Dawson R.
SANDERS, Greg
SANDERS, Stephanie M.
SCHNEIDER, Eric G.
SELLERS, Easton
SHARPE, James L.
SIGURDSON, Ami
STRECKER, Devan C.
TONN, Nolan T.
TUBRETT, Victoria S.
VERMEERSCH, Jackson A.
WEIK, Keith R.
WILLIMENT, Shawn